reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Wielu przedsiębiorców korzysta z dodatkowego finansowania, aby powiększyć park maszynowy lub też rozbudować flotę samochodową o kolejne pojazdy pomagające w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej wykorzystywanymi produktami są zatem kredyty bankowe oraz leasing (operacyjny lub finansowy, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy). Oba rodzaje finansowania znacząco się różnią, chociaż ich oprocentowanie może być bardzo zbliżone.

Kredyt na zakup środka transportu

Przez wiele lat banki decydowały się na finansowanie jedynie nowych środków transportu, obecnie kredytują zakup także samochodów używanych, których wiek nie przekracza wieku ustalonego przez bank. Aby wnioskować o kredyt przedsiębiorca musi przedstawić szereg dokumentów, które pozwolą na zbadanie jego zdolności kredytowej. Jednak znacząco to ogranicza dostępność kredytów bankowych dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Zwykle takie firmy albo nie otrzymują kredytu, albo muszą ustanowić dodatkowe zabezpieczenie. Zakup samochodu na kredyt jest opłacalny w przypadku nabycia pojazdu używanego od osoby fizycznej. Ten sposób finansowania pozwala na odliczenie odsetek od raty spłacanego kredytu poprzez wpisanie ich do kosztów uzyskania przychodu, umożliwia również dokonywanie odpisów z tytułu amortyzacji (zakupiony pojazd staje się środkiem trwałym). Umowa kredytu zawierana jest na konkretny okres, jednak w czasie jej trwania przedsiębiorca ma pełną dowolność w zakresie użytkowania czy serwisowania kredytowanego pojazdu.

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj

Leasing na zakup środka transportu

Na polskim rynku wszelkie pojazdy można finansować korzystając z leasingu operacyjnego lub finansowego. W zależności od rodzaju leasingu przedsiębiorca ma prawo do dokonywania różnych odpisów. Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy na wpisanie w koszty uzyskania przychodu wysokości całej raty leasingu, z kolei leasing finansowy pozwala na wpisanie w koszty jedynie odsetek od umowy leasingu, dodatkowo przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych leasingowanego pojazdu. Oprocentowanie leasingu w skali roku jest zbliżone do oprocentowania kredytu na zakup pojazdu, jednak leasing jest bardziej opłacalny dla przedsiębiorcy z podatkowego punktu widzenia. Umowa leasingu obowiązuje leasingobiorcę i leasingodawcę przez wskazany okres, przy czym po zakończeniu trwania umowy przedsiębiorca może wykupić leasingowany pojazd korzystając z prawa pierwokupu. Zawarcie umowy leasingu nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Przy umowie leasingu należy pamiętać, że leasingodawca może wskazać ubezpieczyciela, u którego należy wykupić kompletny pakiet ubezpieczeń, obejmujący AC, OC i NNW, natomiast leasingowany pojazd musi być serwisowany jedynie w autoryzowanych serwisach.

Leasing konsumencki

O ile z kredytów na zakup samochodu mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni, o tyle tradycyjny leasing dla klientów indywidualnych nie był dostępny. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem pojęcia leasingu konsumenckiego. Ten rodzaj finansowania jest przeznaczony dla osób o niskiej zdolności kredytowej, które nie uzyskałyby tradycyjnego kredytu bankowego. Leasing konsumencki umożliwia korzystanie z pojazdu, przy czym jego właścicielem przez cały okres trwania umowy leasingu jest leasingodawca.

Gdzie szukać dobrych ofert leasingu

Jeśli nie wiemy, czy zdecydować się na leasing operacyjny czy finansowy, a może w ogóle lepszym rozwiązaniem będzie zakup środka transportu przez właściciela firmy z wykorzystaniem leasingu konsumenckiego, wówczas warto odwiedzić stronę cls.pl. Firma CLS posiada różne rodzaje finansowania, dopasowane do branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo. W oddzielnej kategorii produktowej zgromadzone zostały oferty leasingu, przeznaczone dla kadry menadżerskiej czy klientów indywidualnych, którzy również mogą korzystać z leasingu.

Materiał firmy CLS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama