Kategorie

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?
Co różni kredyt samochodowy od leasingu?
Wielu przedsiębiorców korzysta z dodatkowego finansowania, aby powiększyć park maszynowy lub też rozbudować flotę samochodową o kolejne pojazdy pomagające w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej wykorzystywanymi produktami są zatem kredyty bankowe oraz leasing (operacyjny lub finansowy, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy). Oba rodzaje finansowania znacząco się różnią, chociaż ich oprocentowanie może być bardzo zbliżone.

Kredyt na zakup środka transportu

Przez wiele lat banki decydowały się na finansowanie jedynie nowych środków transportu, obecnie kredytują zakup także samochodów używanych, których wiek nie przekracza wieku ustalonego przez bank. Aby wnioskować o kredyt przedsiębiorca musi przedstawić szereg dokumentów, które pozwolą na zbadanie jego zdolności kredytowej. Jednak znacząco to ogranicza dostępność kredytów bankowych dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Zwykle takie firmy albo nie otrzymują kredytu, albo muszą ustanowić dodatkowe zabezpieczenie. Zakup samochodu na kredyt jest opłacalny w przypadku nabycia pojazdu używanego od osoby fizycznej. Ten sposób finansowania pozwala na odliczenie odsetek od raty spłacanego kredytu poprzez wpisanie ich do kosztów uzyskania przychodu, umożliwia również dokonywanie odpisów z tytułu amortyzacji (zakupiony pojazd staje się środkiem trwałym). Umowa kredytu zawierana jest na konkretny okres, jednak w czasie jej trwania przedsiębiorca ma pełną dowolność w zakresie użytkowania czy serwisowania kredytowanego pojazdu.

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj

Leasing na zakup środka transportu

Na polskim rynku wszelkie pojazdy można finansować korzystając z leasingu operacyjnego lub finansowego. W zależności od rodzaju leasingu przedsiębiorca ma prawo do dokonywania różnych odpisów. Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy na wpisanie w koszty uzyskania przychodu wysokości całej raty leasingu, z kolei leasing finansowy pozwala na wpisanie w koszty jedynie odsetek od umowy leasingu, dodatkowo przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych leasingowanego pojazdu. Oprocentowanie leasingu w skali roku jest zbliżone do oprocentowania kredytu na zakup pojazdu, jednak leasing jest bardziej opłacalny dla przedsiębiorcy z podatkowego punktu widzenia. Umowa leasingu obowiązuje leasingobiorcę i leasingodawcę przez wskazany okres, przy czym po zakończeniu trwania umowy przedsiębiorca może wykupić leasingowany pojazd korzystając z prawa pierwokupu. Zawarcie umowy leasingu nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Przy umowie leasingu należy pamiętać, że leasingodawca może wskazać ubezpieczyciela, u którego należy wykupić kompletny pakiet ubezpieczeń, obejmujący AC, OC i NNW, natomiast leasingowany pojazd musi być serwisowany jedynie w autoryzowanych serwisach.

Leasing konsumencki

O ile z kredytów na zakup samochodu mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni, o tyle tradycyjny leasing dla klientów indywidualnych nie był dostępny. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem pojęcia leasingu konsumenckiego. Ten rodzaj finansowania jest przeznaczony dla osób o niskiej zdolności kredytowej, które nie uzyskałyby tradycyjnego kredytu bankowego. Leasing konsumencki umożliwia korzystanie z pojazdu, przy czym jego właścicielem przez cały okres trwania umowy leasingu jest leasingodawca.

Gdzie szukać dobrych ofert leasingu

Jeśli nie wiemy, czy zdecydować się na leasing operacyjny czy finansowy, a może w ogóle lepszym rozwiązaniem będzie zakup środka transportu przez właściciela firmy z wykorzystaniem leasingu konsumenckiego, wówczas warto odwiedzić stronę cls.pl. Firma CLS posiada różne rodzaje finansowania, dopasowane do branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo. W oddzielnej kategorii produktowej zgromadzone zostały oferty leasingu, przeznaczone dla kadry menadżerskiej czy klientów indywidualnych, którzy również mogą korzystać z leasingu.

Materiał firmy CLS

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.