reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Za co można stracić gwarancję na samochód?

Za co można stracić gwarancję na samochód?

Za co można stracić gwarancję na samochód? Przyczyn cofnięcia gwarancji przez producenta pojazdu może być wiele. Firmy motoryzacyjne kształtują jej warunki dowolnie. I mają do tego prawo.

Gwarancja nie jest obowiązkowa

W myśl obowiązujących przepisów producenci pojazdów nie mają obowiązku udzielania gwarancji na swoje produkty. Tym samym mogą kształtować warunki jej udzielenia według własnych zasad. I choć każdy użytkownik pojazdu powinien dokładnie przeczytać książkę gwarancyjną i sprawdzić poszczególne zapisy, to da się wyróżnić kilka przypadków, w których bez wątpienia wszyscy producenci cofną gwarancję na pojazd.

Zobacz też: Gwarancja, a wartość rezydualna samochodu

Za co można stracić gwarancję na samochód?

  • Niewłaściwa eksploatacja samochodu

Dbanie o właściwy poziom wszelkich płynów eksploatacyjnych i użytkowanie samochodu zgodnie z instrukcją obsługi to obowiązek właściciela pojazdu. Jeżeli producent auta stwierdzi, że do usterki mogło dojść w wyniku zaniedbań kierowcy, wtedy z pewnością odmówi bezpłatnej naprawy. Także zatankowanie paliwa złej jakości może być przyczyną utraty gwarancji.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć o gwarancji na samochód?

  • Przeglądy poza autoryzowaną stacją obsługi

Unijne przepisy nakazują producentom pojazdów respektować warunki gwarancji, gdy użytkownik pojazdu dokonuje jego przeglądów poza ASO. Niemniej warunkiem w tym przypadku jest przeprowadzanie procedury zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Oczywistym jest, że producentowi pojazdu łatwo będzie udowodnić, że pracownicy warsztatu niezrzeszonego użyli np. nieodpowiednich urządzeń podczas przeglądu.

Zobacz też: Naprawić poza ASO i nie stracić gwarancji

  • Kontrola stanu nadwozia

Gwarancję na perforację nadwozia można stracić poprzez brak nawet jednego wpisu w książce gwarancyjnej, który potwierdza dokonanie przeglądu karoserii auta.

Zobacz też: Gwarancja na lakier i perforację nadwozia – jak je wyegzekwować?

  • Spóźnienie z przeglądem okresowym pojazdu

Właściciele pojazdów objętych gwarancją producenta są zobowiązani do dokonywania okresowych przeglądów eksploatacyjnych swoich samochodów. Każda wizyta w serwisie musi się odbyć przy konkretnym przebiegu pojazdu lub po upływie konkretnego okresu. Brak choć jednego wpisu w książce gwarancyjnej, który potwierdza dokonanie przeglądu będzie przyczyną utraty gwarancji. Co więcej, można ją stracić także w przypadku gdy przegląd zostanie przeprowadzony po terminie.

  • Zamontowanie instalacji LPG

Zamontowane (poza ASO) wszelkiego rodzaju elementy tuningowe, a także instalacje LPG będą pretekstem do odmowy bezpłatnej naprawy usterki, która powstała w wyniku ich montażu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama