| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Podatek akcyzowy za samochód- jak go wyliczyć i gdzie opłacić?

Podatek akcyzowy za samochód- jak go wyliczyć i gdzie opłacić?

Zaraz po sprowadzenie samochodu do kraju, należy opłacić za niego podatek akcyzowy. Gdzie to zrobić? O czym warto pamiętać?

Koszt opłacenia akcyzy za sprowadzony samochodów

Zakup samochodu poza granicami naszego kraju wiąże się z koniecznością przeprowadzania pełnego procesu jego rejestracji w naszym kraju. Ta z pozoru prosta czynność, okazuje się znacznie bardziej skomplikowana w przypadku pojazdów zza granicy. Dlaczego? Bowiem to w gestii właściciela takiego samochodu leży konieczność dokonania szeregu opłat, którymi zwykle nie zaprząta sobie głowy osoba nabywająca pojazd z rynku polskiego. Jedną z takich opłat jest np. akcyza.

Podatek akcyzowy to świetne źródło dodatkowego zarobku dla Państwa. Im większa ilość importowanych dóbr, tym większe przychody z tego tytułu trafiają do budżetu. Jednak akcyza zasadniczo ma chronić rynek przed nadmiernym napływem określonego typu dóbr do kraju bądź ograniczać ich konsumpcję.

Wysokość akcyzy w zależności od pojemności silnika

W przypadku polskiej akcyzy na importowane pojazdy, ustawodawca nałożył dwie stawki podatkowe uzależnione ściśle od rodzaju sprowadzonego pojazdu. Jako punkt odniesienia przyjął jednak nie wiek pojazdu czy rodzaj spalanego paliwa (co miałoby racjonalne uzasadnienie jeśli Państwu zależałoby np. na redukcji liczby pojazdów w kiepskim stanie technicznym bądź emitujących zbyt dużo szkodliwych gazów), ale od pojemności silnika. Niestety, praktyka pokazuje, że to nie tylko pojemność silnika ma wpływ ma skalę emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ale także moc jednostki napędowej, jej wiek i poziom wyeksploatowania. Nie wnikając jednak w sensowność założeń ustalonych przez ustawodawcę, warto pamiętać jak ustalona wysokość akcyzy. W zależności od pojemności skokowej silnika w danym samochodzie wynosi ona:

  • 3,1 % wartości auta w przypadku samochodów z silnikami o pojemności skokowej do 2000 cm3;
  • 18,6% wartości auta w przypadku samochodów z silnikami o pojemności skokowej powyżej 2000 cm3.

Analizując powyższe stawki nietrudno zauważyć, że sprowadzanie z zagranicy auta z silnikami powyżej 2,0-litrów może się po prostu nie opłacać. Prawie 20% podatek wyraźnie studzi zapędy potencjalnych nabywców.

Aby opłacić samochód sprowadzony z zagranicy, należy najpierw przetłumaczyć dokumenty pojazdu, a potem udać się do Urzędu Celnego. Po przedstawieniu wszystkich dokumentów pojazdu i opłaceniu akcyzy należy także uiścić Opłatę Skarbową za Zaświadczenie o Zapłaconym Podatku Akcyzowym w wysokości 17 zł. Pominięcie tego kroku może znacząco wydłużyć proces rejestracji pojazdu.

Nie zapłacenie podatku akcyzowego wiąże się z ogromnymi karami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei znaczne zaniżenie wartości pojazdu będzie wiązało się z tym, że urzędnik sam wyceni wartość pojazdu na podstawie ogólnodostępnych cenników.

]

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK