| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Zamiana samochodu zamiast zakupu, jak to zrobić?

Zamiana samochodu zamiast zakupu, jak to zrobić?

Wymiana samochodów pomiędzy właścicielami jest z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego umową sprzedaży – zamiast jednak wynagrodzenia w postaci pieniędzy otrzymuje się równowartość w postaci innego pojazdu (barter).

Jak dokonać zamiany samochodów ?

Wymiana samochodów pomiędzy właścicielami jest z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego umową sprzedaży – zamiast jednak wynagrodzenia w postaci pieniędzy otrzymuje się równowartość w postaci innego pojazdu (barter).

Zobacz też: Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Jak należy skonstruować umowę

Jak każda umowa sprzedaży, umowa zamiany musi posiadać określone elementy- tak aby można ją było uznać za skuteczną, w jej treści musi znaleźć się:

  • oznaczenie stron umowy (zamieniających się) – z możliwością ich identyfikacji przez starostwo (np. poprzez numer pesel i miejsce zamieszkania).
  • oznaczenie pojazdów, które mają stanowić przedmiot zamiany (z oznaczeniem numerów rejestracyjnych i numerów VIN)
  • oznaczenie ich wartości (na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zobacz też: Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Dodatkowo w umowie warto wskazać:

  • przekazywane dokumenty (dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód ubezpieczenia)
  • ilość przekazywanych kluczyków (na potrzeby ubezpieczenia AC).

W przypadku umowy zamiany – wartość przedmiotów nie musi być równa, można wprowadzić dopłatę przez jednego z zamieniających się. W przypadku ustaleniu dopłaty – kwestia ta musi bezwzględnie znaleźć się w treści umowy.

Kwestie podatkowe

Z uwagi na to, że umowa zamiany jest de facto umową sprzedaży – stosuje się do niej wszystkie przepisy podatkowe związane z tą ostatnią – przy czym obie strony umowy traktuje się jak sprzedających. Zakładając, że umowa zamiany dotyczy osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (większość tego typu umów) – będziemy mieli do czynienia z:

  • podatkiem dochodowym
  • podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Zobacz też: Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

W przypadku podatku dochodowego – nie musimy przejmować się jego rozliczaniem jeżeli posiadamy samochód dłużej niż 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym pojazd nabyliśmy (dotyczy to obydwu zamieniających się) – w przypadku krótszego posiadania – transakcję należy rozliczyć.

Termin 6 miesięcy nie dotyczy samochodów zbywanych w ramach działalności gospodarczej Jak rozliczyć sprzedaż samochodu osobowego

W przypadku samochodów niskiej wartości – można również skorzystać ze zwolnienia ustanowionego w art. 21 ust. 1 pkt 32b  - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli wartość żadnego ze składników nie przekracza 2 280 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy zamiany spoczywa solidarnie na obydwu stronach tej umowy i wynosi 1% od wartości przedmiotu, od którego przypada wyższy podatek. Podatek płatny jest w ciągu 14 dni od daty dokonania czynności wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej.

Jak widać umowa zamiany jest pod względem podatkowym tańsza niż umowa sprzedaży (gdzie podatek obciąża kupującego i wynosi 2%).

Zobacz też: Co zrobić gdy samochód w leasingu ma wady?

Rejestracja i ubezpieczenie

 W przypadku zamiany samochodów osobowych (czy innych pojazdów mechanicznych) procedura rejestracji oraz kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu nie różnią się od tych przy zwykłym zakupie:

  • każdy z zamieniających się musi dokonać wyrejestrowania starego i zarejestrowania nowego pojazdu (w oparciu o umowę zamiany)
  • ubezpieczenie pojazdu w zakresie umowy OC przechodzi na nabywcę pojazdu (zamieniający wymieniają się niejako polisami).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK