Kategorie

Leasing samochodu. Co daje i jakie ma zalety?

zakup samochodu. Fot. Fotolia
Fotolia
Leasing stanowi doskonałe rozwiązanie, szczególnie gdy przedsiębiorca szuka sposobu na to, by przeznaczyć środki trwałe na rozwój swojego przedsiębiorstwa, a mimo wszystko chce eksploatować auto.

Na czym polega leasing finansowy?

Jeśli przedsiębiorca korzysta z leasingu finansowego, wtedy samochód wlicza się do środków trwałych leasingobiorcy. Dzięki temu koszty ponoszone w ramach zawartej umowy z leasingodawcą można wpisać do KUP. Jeżeli natomiast firma korzysta z leasingu operacyjnego, wtedy to leasingodawca może dokonać takiego odpisu, jako że przedmiot umowy stanowi jego własność.

Jakie warunki musi spełnić leasing finansowy?

Reklama

Zgodnie z art.3 ust.4 ustawy o rachunkowości, leasing finansowy powinien spełnić co najmniej jeden z siedmiu możliwych warunków. Pierwszy warunek mówi o tym, że samochód będący własnością przedmiotu umowy leasingowej, po minięciu umowy leasingowej powinien stać się własnością leasingobiorcy. Drugi warunek odnosi się do tego, że leasingobiorca może kupić samochód, który był przedmiotem umowy leasingowej po niższej kwocie od wartości rynkowej pojazdu z dnia, w którym auto zostało kupione. Z kolei w trzecim warunku jest mowa o umowie leasingowej. Mianowicie, nie powinna ona trwać krócej, niż ¾ okresu ekonomicznej użyteczności samochodu.

Czwarty warunek dotyczy sumy opłat leasingowych. Suma ta, która zostanie pomniejszona o dyskonto, może przekraczać dziewięćdziesiąt procent wartości rynkowej samochodu będącego przedmiotem umowy na dzień, w którym doszło do podpisania umowy i w okresie, w którym przypada termin zapłaty. Suma opłat dotyczy wartości końcowej samochodu będącego przedmiotem umowy, którą leasingobiorca zobowiązuje się uiścić, jeśli zostanie na niego przeniesiona własność tego przedmiotu. Piąty warunek mówi o możliwości przedłużenia dotychczasowej umowy leasingowej na bardziej korzystnych warunkach, niż ta, która trwała dotychczas, bądź też o przyrzeczeniu leasingodawcy, że zawrze kolejną umowę z leasingobiorcą dotyczącą używanego do tej pory samochodu będącego przedmiotem umowy.

Szósty warunek informuje o tym, że leasingobiorca może w każdym momencie rozwiązań umowę z tym że wszelkie koszty i straty związane z tą decyzją, jakie musi ponieść leasingodawca pokryje osoba biorąca samochód w leasing. Ostatni warunek dotyczy samochodu będącego przedmiotem umowy. Powinien być on dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby, która w ramach leasingu będzie korzystać z wybranego modelu pojazdu. Warto dodać, że warunek ten informuje również o tym, że z samochodu może korzystać wyłącznie osoba, która decyduje się zawrzeć umowę leasingową.      

Jakie są sposoby amortyzacji?

Leasingobiorca może zdecydować się na metodę liniową, która umożliwia zastosowanie stawki amortyzacyjnej w wysokości dwudziestoprocentowego podatku w skali roku. Ma to miejsce wtedy, gdy firma korzysta ze stawki amortyzacyjnej z załącznika o podatku dochodowym od osób fizycznych. Druga metoda - indywidualna - może być zastosowana do używanych lub ulepszonych samochodów osobowych. W tym przypadku maksymalna stawka amortyzacji może wynieść czterdzieści procent w skali roku. Trzecia metoda zakłada jednorazową opłatę w przypadku, gdy początkowa wartość auta nie jest większa, niż dziesięć tysięcy złotych.

Źródło: Materiały firmy CLS

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.