| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Klauzule niedozwolone stosowane przez komisy samochodowe

Klauzule niedozwolone stosowane przez komisy samochodowe

Niedozwolone klauzule umowne naruszają prawa konsumentów i nie są dla nich wiążące. Sprawdź stosowanie jakich klauzul jest zabronione przy sprzedaży komisowej samochodu.

Jak walczyć z niedozwolonymi klauzulami w umowie?

Klauzule niedozwolone, a w szczególności te, które zostały uwzględnione w specjalnym rejestrze prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów są co do zasady zawierane w stosowanych przez przedsiębiorców wzorach umów. Ich niezgodność z prawem przejawia się w tym, że regulują prawa i obowiązki konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają ich interesy.

Można je znaleźć także w przypadku sprzedaży komisowej samochodów. Bowiem także w takim przypadku mamy do czynienia z obrotem konsumenckim. Jedną ze stron jest przedsiębiorca (prowadzący komis), z drugiej zaś przeważnie także konsument (czyli osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej zakupu samochodu w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą lub zawodową).

Zobacz: Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Przykładem klauzuli stosowanej w ramach sprzedaży komisowej może być klauzula wskazująca sąd właściwy dla rozstrzygania sporów.

Spory mogące wynikać z realizacji umowy strony będą starały się rozwiązać polubownie, a w razie nie osiągnięcia porozumienia – na drodze postępowania sądowego w Sądzie Rejonowym w Gdyni.

Celem stosowania takich postanowień jest zniechęcenie konsumenta do ochrony swoich praw. Jednym z przykładów takich praktyk jest zawieranie w treści umowy klauzul przekazujących rozstrzyganie spraw z tego stosunku prawnego sądowi właściwemu dla siedziby przedsiębiorcy. Dla klienta tego przedsiębiorcy może to oznaczać spore utrudnienie. Powyższe postanowienia jest jednak niezgodne z art. 385(3) pkt. 23 Kodeksu cywilnego. Nie może być także stosowane we wzorcach umów proponowanym konsumentom. Jest ono również wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, na podstawie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (z 31 stycznia 2003 r., sygn. XVII Amc 31/02).

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Stosowanie klauzul niedozwolonych, które zostały wpisane do rejestru jest zabronione i stanowi naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Względem przedsiębiorcy, który stosuje takie postanowienia może być wszczęte postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jakie jeszcze postanowienia niedozwolone można znaleźć w umowie z komisem samochodowym? Czytaj w części drugiej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »