reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Klauzule niedozwolone stosowane przez komisy samochodowe

Klauzule niedozwolone stosowane przez komisy samochodowe

Niedozwolone klauzule umowne naruszają prawa konsumentów i nie są dla nich wiążące. Sprawdź stosowanie jakich klauzul jest zabronione przy sprzedaży komisowej samochodu.

Jak walczyć z niedozwolonymi klauzulami w umowie?

Klauzule niedozwolone, a w szczególności te, które zostały uwzględnione w specjalnym rejestrze prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów są co do zasady zawierane w stosowanych przez przedsiębiorców wzorach umów. Ich niezgodność z prawem przejawia się w tym, że regulują prawa i obowiązki konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają ich interesy.

Można je znaleźć także w przypadku sprzedaży komisowej samochodów. Bowiem także w takim przypadku mamy do czynienia z obrotem konsumenckim. Jedną ze stron jest przedsiębiorca (prowadzący komis), z drugiej zaś przeważnie także konsument (czyli osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej zakupu samochodu w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą lub zawodową).

Zobacz: Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Przykładem klauzuli stosowanej w ramach sprzedaży komisowej może być klauzula wskazująca sąd właściwy dla rozstrzygania sporów.

Spory mogące wynikać z realizacji umowy strony będą starały się rozwiązać polubownie, a w razie nie osiągnięcia porozumienia – na drodze postępowania sądowego w Sądzie Rejonowym w Gdyni.

Celem stosowania takich postanowień jest zniechęcenie konsumenta do ochrony swoich praw. Jednym z przykładów takich praktyk jest zawieranie w treści umowy klauzul przekazujących rozstrzyganie spraw z tego stosunku prawnego sądowi właściwemu dla siedziby przedsiębiorcy. Dla klienta tego przedsiębiorcy może to oznaczać spore utrudnienie. Powyższe postanowienia jest jednak niezgodne z art. 385(3) pkt. 23 Kodeksu cywilnego. Nie może być także stosowane we wzorcach umów proponowanym konsumentom. Jest ono również wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, na podstawie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (z 31 stycznia 2003 r., sygn. XVII Amc 31/02).

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Stosowanie klauzul niedozwolonych, które zostały wpisane do rejestru jest zabronione i stanowi naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Względem przedsiębiorcy, który stosuje takie postanowienia może być wszczęte postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jakie jeszcze postanowienia niedozwolone można znaleźć w umowie z komisem samochodowym? Czytaj w części drugiej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama