| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Czy określenie zadatku w umowie przekreśla odszkodowanie?

Czy określenie zadatku w umowie przekreśla odszkodowanie?

W przypadku gdyby sprzedawca nie wykonał zobowiązania, kupujący który wpłacić zadatek, może domagać się podwójnej jego wartości. Określenie zadatku nie ogranicza jednak możliwości dochodzenia odszkodowania.

Jak odzyskać pieniądze wpłacone tytułem zadatku?

Zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego jeżeli strony zawarły w umowie postanowienie dotyczące zadatku to w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze strony, druga strona może bez wyznaczenie terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. W sytuacji, gdy sama dała zadatek, wtedy ma możliwość zażądać sumy dwukrotnie wyższej.

Co z odszkodowaniem?

Ustalenie zadatku służy zwiększeniu pewności, że umowa zostanie wykonana. Co jednak w sytuacji, gdy któraś ze stron niewykonana zobowiązania, a szkoda poniesiona z tego względu przez drugą, przewyższa wartość, jaką może otrzymać z racji zadatku?'

Zobacz serwis: Umowy

Zastrzeżenie w umowie zadatku nie ogranicza strony w przypadku, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przez kontrahenta, naraziło ją na szkody. W takiej sytuacji strona może dochodzić odszkodowania.

Co może zrobić strona w takiej sytuacji? Ma ona dwie drogi dochodzenia swoich roszczeń. Z jednej strony może roszczeń, jakie przysługują jej na podstawie zadatku. Z drugiej jednak oprócz tego uprawnienia, poszkodowana strona może domagać się od dłużnika wykonania zobowiązania oraz odszkodowania za szkody wynikłe w skutek niewykonania zobowiązania. Taką możliwość daje przepisy art. 471 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

W sytuacji niewykonania umowy strona poszkodowana nie musi korzystać z uprawnień, jakie przysługują jej na podstawie zadatku. Może również skorzystać z przepisów o odpowiedzialności kontraktowej.

Zobacz serwis: Zakup auta

Czytaj także

Aktualizacja: 25.01.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku gdyby sprzedawca nie wykonał zobowiązania, kupujący który wpłacić zadatek, może domagać się podwójnej jego wartości.
W przypadku gdyby sprzedawca nie wykonał zobowiązania, kupujący który wpłacić zadatek, może domagać się podwójnej jego wartości.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »