| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Zastrzeżenie zadatku przy sprzedaży samochodu

Zastrzeżenie zadatku przy sprzedaży samochodu

Celem zadatku jest wzmocnienie umowy. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga może albo zadatek otrzymać albo domagać się jego podwójnej wartości.

Zadatek jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, którego celem jest wzmocnienie danego zobowiązania. Zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego jeżeli strony zawarły w umowie postanowienie dotyczące zadatku to w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze strony, druga strona może bez wyznaczenie terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. W sytuacji, gdy sama dała zadatek, wtedy ma możliwość zażądać sumy dwukrotnie wyższej.

Zobacz serwis: Umowy

Jak zatem zadatek wzmacnia zobowiązanie stron? W przypadku niewykonania zobowiązania naraża je na konkretne straty finansowe. W przypadku kupującego, który to wpłaca sprzedawcy określoną sumę tytułem zadatku, w razie niewykonania umowy, będzie on musiał się pogodzić z tym, że jej nie odzyska. Z kolei sprzedawca, który otrzymuje zadatek, w przypadku gdy otrzyma zadatek, a mimo to umowy nie wykona, będzie musiał liczyć się z tym, że kupujący zażąda od niego podwójnej wartości zadatku.

Sprzedawca samochodu otrzymał od kupującego 10 tys. zł tytułem zadatku. Jeżeli nie wykona zobowiązania będzie kupujący będzie mógł domagać się zwrotu 20 tys. zł.

Zadatek a zaliczka

Z tego też względu sprzedawcy zdecydowanie częściej proponują kupującego zaliczkę a nie zadatek. Nie są to tożsame instytucje. Wręcz przeciwnie, dość istotnie się od siebie różnią.

O ile zadatek jest sposobem wzmocnienia zobowiązania i ubezpieczenia jego wykonania, o tyle zaliczka jest jedynie kwotą wpłaconą na poczet przyszłych należności. W przypadku, gdy umowa nie zostanie wykonana przez sprzedawcę, który dostał zaliczkę, kupującemu nie będzie przysługiwać roszczenie o zwrot podwójnej kwoty.

Zobacz: Sprzedaż wspólnego samochodu: jak napisać umowę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »