reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Co zrobić, jeśli kupiliśmy uszkodzone auto „bezwypadkowe”?

Co zrobić, jeśli kupiliśmy uszkodzone auto „bezwypadkowe”?

Co zrobić, jeśli kupiliśmy auto "bezwypadkowe", a okazało się, że brało udział w stłuczce? Jedną z możliwości jest uchylenie się od skutków własnego świadczenia woli. Takie wyjście istnieje m.in. w sytuacji, gdy oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu.

Mowa o sytuacji, w której podczas oględzin auta popełniliśmy błąd, nie zauważając, że brało ono udział w kolizji lub wypadku, jest uszkodzone i nosi ślady napraw blacharskich i lakierniczych.

Zgodnie z art. 84 Kodeksu cywilnego, uchylenie się od jego skutków prawnych przy umowach odpłatnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Wtedy też konieczne będzie złożenie sprzedawcy odpowiedniego oświadczenia  o uchyleniu się od skutków własnego oświadczenia woli (art. 88 KC).

 Zobacz też: Bezwypadkowe auto z ogłoszenia może być bite

Czy jednak taka sytuacja może być zakwalifikowana jako błąd w oświadczeniu woli? Przepisy Kodeksu cywilnego wcale nie muszą gwarantować nieuczciwemu sprzedawcy, że skorzystanie z niewiedzy kupującego mu się opłaci. Treść takiej umowy powinna być interpretowana według zgodnego zamiaru obydwu stron. Znaczenie poszczególnych wyrażeń, jak np. „bezwypadkowy” nie ustala się tylko tak, jak rozumie je składający oświadczenie, ale także tak, jak zostało ono zrozumiane przez odbiorcę.

Z tego punktu widzenia można zgodzić się, że kupujący mógł zrozumieć „bezwypadkowy” jako samochód, który nie uczestniczył ani w wypadku, ani w kolizji. Tym samym kupujący może argumentować, że złożył oświadczenie woli pod wpływem błędu. W zależności od kontekstu sytuacyjnego może być to błąd wywołany przez sprzedawcę, albo też taki, który sprzedawca zauważył lub z łatwością mógł zauważyć.

Jak postąpi sąd w takiej sytuacji - nie wiadomo. Może na przykład uznać, że obie strony podczas zawierania umowy rozumieją „bezwypadkowość” jako brak uszkodzeń mechanicznych auta spowodowanych zdarzeniem drogowym, czyli również udziału w kolizji. W takiej sytuacji kupujący jest zabezpieczony, bowiem sprzedający będzie ponosił odpowiedzialność za niezgodny z umową stan auta.

Zobacz też: Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Kupując auto najlepiej zawrzeć w treści umowy jak najwięcej szczegółowych zapisów. Dotyczy to również opisu przedmiotu sprzedaży. Zabezpieczymy się wtedy przed sytuacją, w której nieświadomie kupimy uszkodzone auto, a rękojmia sprzedającego nie będzie obowiązywać.

Sąd zwraca też uwagę, na podstawie artykułów 84. i 86. Kodeksu cywilnego, czy doszło do popełnienia błędu przez sprzedającego lub kupującego, lub czy wady zostały ukryte podstępnie. Błędu w oświadczeniu woli nie uznaje się też, jeśli wada auta była łatwa do zauważenia przez kupującego, nawet jeśli nie była ona określona w umowie. Nie można zatem kupić ewidentnie rozbitego auta, nie zawierając o tym informacji w umowie, po czym dochodzić praw na drodze sądowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Auta "bezwypadkowe" często brały jednak udział w stłuczce; Fot. newspress
Auta "bezwypadkowe" często brały jednak udział w stłuczce; Fot. newspress

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama