REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa najlepsze sposoby na finansowanie zakupu samochodu

Fot. Skoda
Fot. Skoda
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie dostępnych jest wiele sposobów na sfinansowanie samochodu, ale do najpopularniejszych zalicza się leasing i kredyt. Oba te rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety.

Dla dużych firm zwykle najkorzystniejszą opcją jest wzięcie pojazdu w leasing, ale nie zawsze będzie to najlepszą formą pozyskania auta w przypadku niedużego przedsiębiorstwa. Do depozycji są jeszcze zakup samochodu za gotówkę i wynajem długoterminowy, ale nie każdego przedsiębiorcę stać jest przecież na zainwestowanie sporej kwoty we własne auto. Ponadto posiadanie samochodu na własność nie zawsze jest opłacalne czy też niezbędne. Jakie są zatem zalety leasingu i kredytu samochodowego?

REKLAMA

Jak sfinansować zakup środka trwałego w postaci samochodu?

REKLAMA

Wbrew pozorom na zakup samochodu za gotówkę nie może pozwolić sobie zbyt wielu przedsiębiorców. Nie wspominając już o osobach prywatnych, w przypadku których zakup nowego auta z salonu wiązałby się z dużym obciążeniem budżetu. Tak naprawdę to zakup za gotówkę jest stosunkowo rzadko wybieraną firmą pozyskiwania samochodu. Znacznie częściej za to wybór pada na leasing. Z opcji tej korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak również średnie i małe firmy. Decydując się na leasing, można liczyć na dostosowanie warunków do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych oraz na przejrzyste i uproszczone procedury. Zawierając umowę z leasingodawcą, można także czerpać korzyści podatkowe wynikające z tego tytułu. Polscy przedsiębiorcy zwykle wybierają leasing finansowy lub operacyjny. Trzeba też pamiętać o tym, że po spłacie auta w przeciągu kilku lat, leasingodawcy bardziej będzie zależało na wykupieniu go przez leasingobiorcę ze względu na stratę wartości rynkowej pojazdu niż na odzyskaniu go. Właśnie dlatego większość z nich zawiera klauzulę o wykupie leasingowanego samochodu. W ten oto sposób można za stosunkowo niewielką opłatą wykupić na własność użytkowane przez cały ten czas auto. Na korzyść leasingu przemawia oczywiście to, ze zarówno amortyzacja, jak również odsetki wliczają się w koszt uzyskania przychodu. Z kolei wybierając leasing operacyjny, firma może liczyć na poprawienie swojej płynności finansowej. Płatności leasingowe mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu dochodzi do redukcji podstawy opodatkowania.

Mniej popularną formą finansowania pojazdu po leasingu jest kredyt. Niezaprzeczalną zaletą jest w jego przypadku to, że samochodów staje się od razu własnością klienta. Co więcej kredyt może zostać ubezpieczony od ewentualnej utraty pracy, życia czy spadku wartości pojazdu. Dzięki kredytowi pieniądze pracują na rzecz firmy, a jego zaciągnięcie stanowi dokument pochodzenia pieniędzy wydanych na jego zakup, co świetnie sprawdza w przypadku przedsiębiorców niechcących ujawnić swoich dochodów. Obecnie banki oferują klientom znacznie bardziej elastyczne warunki niż kiedyś – możliwość wybrania wysokości raty, skrócenia czy też wydłużenia okresu trwania kredytu. Korzyścią płynącą z finansowania pojazdu za pomocą kredytu jest to, że większość z nich można zapłacić bez dodatkowych kosztów i to w dowolnym momencie. Jeśli kredyt zostanie nadpłacony, to automatycznie zmniejszą się odsetki i skróci się sam okres kredytu.

Źródło www.cls.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA