| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Poinformowanie kupującego o istniejących wadach samochodu oraz wskazanie wad w umowie zdejmie z nas odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W umowie między prywatnymi osobami przepisy o rękojmi mogą być ograniczone a nawet wyłączone.

Zakup używanego samochodu wiąże się niekiedy z ryzykiem, iż w zamian za zapłaconą cenę otrzymamy samochód obarczony wadami fizycznymi. W tej kwestii warto dowiedzieć się jak przepisy Kodeksu cywilnego określają odpowiedzialność sprzedawcy za wady sprzedanej rzeczy.

Rękojmia za wady rzeczy

Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego za wystąpienie wady w sprzedanej rzeczy. Odpowiedzialność ta zwana rękojmią za wady (fizyczne i prawne) trwa przez rok.

Co jednak istotne zakres uprawnień kupującego, a zarazem odpowiedzialności sprzedającego zależy w dużej mierze również od tego jakie postanowienia zostaną zawarte w umowie sprzedaży. Może bowiem zdarzyć się tak, że sama umowa wyłączy w ogóle przepisy o rękojmi i zdejmie ze sprzedawcy ciężar odpowiedzialności.

Zobacz serwis: Zakup i rejestracja samochodu

Wyłączenie odpowiedzialności

W przypadku umowy, zawartej między osobami prywatnymi, strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub w ogóle wyłączyć. Takich możliwości nie ma w przypadku obrotu konsumenckiego (art. 558 kodeksu cywilnego).

Rozszerzenie uprawnień z rękojmi może rozciągać w czasie istnienie odpowiedzialności. Ograniczenie może okres skrócić. Możliwe jest również jakościowe zmodyfikowanie odpowiedzialności przez np. wyłączenie odpowiedzialności za określone wady.

Nawet jednak umowne wyłączenie przepisów o rękojmi nie będzie skuteczne w sytuacji, gdy sprzedawca podstępnie zatai wadę przed kupującym. Niemniej jednak wykazanie podstępnego zatajenia będzie już spoczywało na kupującym.

Zobacz: Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Należyte zabezpieczenie przed roszczeniami

Sprzedawca może jednak zmniejszyć ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności poprzez odpowiednie sformułowanie umowy. Aby uniknąć takiej sytuacji w których będziemy pociągnięci do odpowiedzialności, warto wcześniej poinformować kupującego o wszelkich stwierdzonych wadach pojazdu, np. o braku poduszek powietrznych, zepsutym radiu, niedziałającej klimatyzacji.

O tym, że samochód ma określony wady należy również zapisać w samej umowie, jako że zgodnie z art. 557 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Kupujący zaś nie będzie mógł wykazać, że o wadach nie wiedział, jeżeli zostaną one określone w umowie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »