reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Zakup samochodu nie ogranicza się jedynie do podpisania stosownej umowy ze sprzedający i zapłaty ceny. O fakcie zbycia lub nabycia samochodu należy również powiadomić właściwy organ w odpowiednim czasie. Warto również pamiętać o tym, co dzieje się z polisą OC.

Zakup samochodu będzie wymagał od nas oprócz samego podpisania umowy sprzedaży, zapłaty ceny i odebrania pojazdu, także szeregu czynności. Należy pamiętać o tym, że fakt nabycia pojazdu należy zgłosić właściwemu organowi administracji publicznej. Dodatkową kwestią, jaka niemal zawsze pojawia się przy zakupie samochodu krajowego jest sprawa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zgłoszenie do organu

Zgodnie z art. 78 Prawa o ruchu drogowym w razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, właściciel pojazdu zarejestrowanego będzie obowiązany, w terminie nieprzekraczającym 30 dni, powiadomić o tym fakcie starostę. Do takiego powiadomienia należy dołączyć dowody świadczące o przejściu prawa własności (np. umowa sprzedaży), jak również dokumenty samochodu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu). Oprócz tego należy dołączyć umowę ubezpieczenia OC oraz tablice rejestracyjne. Ostatnią rzeczą będzie dowód tożsamości nowego właściciela.

Dowód rejestracyjny i karta pojazdu powinny być przekazane przez sprzedającemu kupującemu przy przeniesieniu własności (art. 78 ust. 1).

Zobacz również: Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Co z OC?

Inną kwestią, którą będzie musiał się zająć nowy właściciel będzie sprawa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zgodnie z art. 31 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach OC w przypadku zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Tym samym, nowy właściciel samochodu, stanie się podmiotem praw i obowiązków umowy ubezpieczenia OC, która została zawarta przez poprzedniego właściciela. Dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia OC powinny być wydane kupującemu przez zbywcę w momencie zawarcia umowy sprzedaży.

Przy zawarciu umowy sprzedaży samochodu zbywca powinien przekazać nabywcy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana (art. 78 prawa o ruchu drogowym), jak również dokumenty potwierdzające fakt zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (art. 32 ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC). W sytuacji, gdy nowy właściciel nie chce korzystać z wiążącej go umowy ubezpieczenia, może ją wypowiedzieć w terminie 30 dni od nabycia pojazdu.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama