| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Zakup samochodu. Co z ubezpieczeniem OC?

Zakup samochodu. Co z ubezpieczeniem OC?

Zawierając umowę sprzedaży samochodu nie kupujemy tylko pojazdu, lecz również stajemy się stroną umowy ubezpieczenia OC, która została zawarta przez poprzedniego właściciela. Warto o tym pamiętać, by uniknąć sytuacji, w której będziemy mieli dwie umowy ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 23 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach OC każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. To powszechnie wiadomo. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w sytuacji kupna samochodu, nowy właściciel nabywa nie tylko pojazd, lecz staje się też stroną umowy ubezpieczenia, która została zawarta przez sprzedającego.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży samochodu

Zgodnie z art. 31 w/wym. ustawy w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz (czyli sprzedający) zawarł umowę ubezpieczenia, na kupującego przechodzą prawa i obowiązki wynikające z tej umowy. Jeżeli kupujący nie wypowie takiej umowy, ulegnie ona rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta.

X zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, która ma obowiązywać do 15 stycznia 2012 r. W czerwcu sprzedał jednak samochód, objęty niniejszą umową. Jeżeli nabywca samochodu nie wypowie umowy ubezpieczenia zawartej przez X, która na mocy art. 31 przeszła na niego, będzie nią związany do 15 stycznia 2012 r.

Zobacz również: Sprzedaż samochodu: jeśli nie rękojmia to co?

Wypowiedzenie

Sytuacja taka nie musi mieć miejsca, jeżeli kupujący wypowie umowę zawartą przez sprzedającego przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W takim wypadku (wypowiedzenia) umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu.

X sprzedał Y samochód dnia 15 czerwca. Zgodnie z przepisami prawa sprzedawca powinien w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy powiadomić o tym fakcie zakład ubezpieczeń. X powiadomił zakład ubezpieczeń o przejściu na niego praw i obowiązków wynikających z umowy ubezpieczenia dnia 25 czerwca. Umowa ulegnie rozwiązaniu dnia 15 lipca.

Zobacz również: Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Sprzedający musi powiadomić ubezpieczyciela

Zbywca pojazdu jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ponadto musi o zbyciu samochodu poinformować zakład ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy. W zawiadomieniu powinny się znaleźć także dane osobowe nabywcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »