REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie można sprawdzić historię samochodu? Jak sprawdzić jego przebieg?

Sebastian Tomaszewski
Gdzie można sprawdzić historię samochodu? Jak sprawdzić jego przebieg?/ fot. Fotolia
Gdzie można sprawdzić historię samochodu? Jak sprawdzić jego przebieg?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzenie historii samochodu przed zakupem to oszczędność czasu i pieniędzy, a także inwestycja w bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak zweryfikować historię pojazdu.

Ilość ofert sprzedaży używanych samochodów tylko na polskich portalach ogłoszeniowych jest bardzo szeroka. Kupujący nawet nie zdają sobie sprawy, jak łatwo wpaść na minę. Nieuczciwi sprzedający nie mają litości – liczy się tylko zysk. Proceder kręcenia liczników trwa w najlepsze i nikt nie potrafi go skutecznie zatrzymać. Zatem trudno się dziwić, że klienci są bardzo nieufni wobec handlarzy a nawet osób prywatnych. Samochód to nierzadko poważny wydatek, więc ryzyko wpadki jest stosunkowo duże. Wszelkie zatajenie historii pojazdu w najlepszym wypadku skończy się częstszymi wizytami u mechanika, a w najgorszym bezpośrednim powodem groźnego wypadku z ofiarami śmiertelnymi. Gdzie szukać informacji o przeszłości auta?

REKLAMA

ASO - autoryzowane stacje obsługi

REKLAMA

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie historii pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi. Zdecydowana większość producentów gromadzi dane wizyt samochodów w serwisie. Mamy wtedy wgląd do przebiegów i historii napraw. Niestety, uzyskanie informacji nie będzie proste, ponieważ ASO niechętnie udostępniają takie dane. Problemem może być znalezienie starszego samochodu do końca serwisowanego w ASO. Z powodu wygórowanych cen części i usług, kierowcy częściej serwisują swoje auta w niezależnych serwisach, np. wyspecjalizowanych w danej marce.

Polecamy jednak zawsze porównywać ceny – czasami nie opłaca się omijać autoryzowanej stacji, ponieważ różnica w cenie potrafi być niewielka. Jeżeli chcemy uzyskać informacje, najlepiej udać się do dilera osobiście albo w towarzystwie właściciela samochodu. Na Zachodzie jest z tym łatwiej. Wielu właścicieli serwisuje swoje auta w ASO przez cały okres użytkowania.

CEPiK

REKLAMA

Sprawdźmy Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców(historiapojazdu.gov.pl). W bazie od 2014 roku znajdziemy bezpłatne informacje na temat m.in. odnotowanych przebiegów podczas przeglądów technicznych. Do sprawdzenia potrzebujemy numeru rejestracyjnego, VIN-u oraz daty pierwszej rejestracji. W praktyce dobry pomysł Ministerstwa Cyfryzacji na stworzenie państwowej bazy danych jest mało przydatny w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy. Oszuści „skręcają” przebieg przed rejestracją w Polsce, a następnie jadą na przegląd legalizując oszustwo. Uruchomione e-usługi pozwalają też sprawdzić liczbę punktów karnych czy historię serwisową autobusu, którym wybieramy się na wycieczkę.

Na szczęście wiele państw Unii Europejskiej oferuje łatwe i darmowe sprawdzenie historii pojazdu. Tak jest, np. w Szwecji, Holandii, Belgii czy Dani, w której działają ogólnodostępne platformy umożliwiające sprawdzenie historii badań technicznych. W przypadku innych państw, zostaje płatna baza danych, jak amerykański Carfax.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA