| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Profesjonalne tablice rejestracyjne – do czego posłużą i jak je uzyskać?

Profesjonalne tablice rejestracyjne – do czego posłużą i jak je uzyskać?

Projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej profesjonalne tablice rejestracyjne, czyli nową formę czasowej rejestracji pojazdów został przyjęty przez Radę Ministrów. Możliwe będzie użycie jednego kompletu tablic rejestracyjnych na wiele pojazdów.

Nowa forma czasowej rejestracji pojazdów

Nowelizacja przepisów wychodzi na przeciw przedsiębiorcom i instytucjom (w tym jednostkom badawczym) działającym w branży motoryzacyjnej. Dla przykładu – dealerzy samochodowi, czy instytucje badające pojazdy nie będą musieli rejestrować w urzędzie każdego pojazdu testowego.

Dokumentem dopuszczającym do ruchu pojazd testowy (samochód, ciągnik rolniczy, motorower, przyczepę) będzie tzw. profesjonalny dowód rejestracyjny. Na pojeździe będą też montowane profesjonalne tablice rejestracyjne. Możliwe będzie użycie tych samych tablic dla różnych pojazdów.

Co istotne, nowelizacja zakłada, że pojazd testowy będzie mógł być prowadzony przez klienta lub wynajętego przez producenta kierowcę.

Zobacz też: Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Kto będzie mógł korzystać z profesjonalnych tablic rejestracyjnych?

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, profesjonalny dowód rejestracyjny, jak i profesjonalne tablice rejestracyjne „są przeznaczone dla przedsiębiorców zajmujących się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów. Będą się nimi mogły posługiwać także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów.”

Zobacz też: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych wejdą w życie w 2017 r.?

Jak uzyskać profesjonalny dowód rejestracyjny?

Decyzję o wydaniu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego (i tablic) będzie podejmował starosta. Podmiot, który się będzie ubiegał o wspomniany dokument i tablice będzie musiał wnieść opłaty – administracyjną i ewidencyjną. Jeden przedsiębiorca nie będzie mógł zamówić więcej niż 100 blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych (to ograniczenie nie dotyczy producentów pojazdów).

Według informacji Ministerstwa opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów nie będzie wyższa niż 100 zł, a opłata za blankiet dowodu rejestracyjnego – nie wyższa niż 20 zł.

Z profesjonalnych tablic rejestracyjnych będą mogli korzystać tylko przedsiębiorcy do tego uprawnieni. W przypadku przekazania tablic innemu użytkownikowi starosta będzie mógł uchylić decyzję (z rygorem natychmiastowej wykonalności) o wydaniu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla określonego podmiotu.

Zobacz też: Rejestracja samochodu kupionego za granicą w 2017 r.

Jak długo będzie ważny profesjonalny dowód rejestracyjny?

Nowy dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej (np. instytutu) lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni).

Korzystający z nowej formy czasowej rejestracji pojazdów będą zobowiązani prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych w ruchu drogowym (docelowo - w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów). Jeśli tego nie zrobią, kara wyniesie 5 tys. zł.

Procedura zwrotu

Dowód rejestracyjny wraz z tablicami trzeba będzie zwrócić staroście w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu. Przedsiębiorca, który tego nie zrobi będzie musiał zapłacić 3 tys. zł grzywny.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów projekt ustawy zostanie skierowany pod obrady Sejmu. Nowe przepisy mają wejść w życie po 18 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »