reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Indywidualne tablice rejestracyjne – zalety i wady

Indywidualne tablice rejestracyjne – zalety i wady

Aby wyróżnić auto spośród innych pojazdów można pokusić się o wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Jakie są ich zalety i wady?

Ograniczenia dotyczące indywidualnych tablic rejestracyjnych

W przypadku kupna indywidualnych tablic rejestracyjnych narzucone są pewne ograniczenia. Tablice takie można nabyć w następujących przypadkach:

- gdy rejestrujemy pojazd po raz pierwszy

- gdy przerejestrowujemy nasz pojazd

- gdy zmienimy miejsce zamieszkania

- gdy przerejestrowujemy pojazd, który posiada czarne tablice rejestracyjne

Zobacz też: Indywidualne tablice rejestracyjne – koszty i zasady

Również treść, która ma się znaleźć na naszych „wyróżniających się” tablicach narzucona jest przepisami. Przekaz nie może być wulgarny ani obraźliwy, w innym przypadku urzędnicy mogą odrzucić nasz wniosek. Praktyka pokazuje, że kwestia tego co jest obraźliwe zależy od konkretnego urzędu.

Zasady nadawania indywidualnych tablic rejestracyjnych

Pierwsze dwa znaki zajmuje wyróżnik województwa, która zostaje nadany przez urząd (np. S1). Personalizować możemy dopiero drugą część tablicy. Mamy do wykorzystania od 3 do 5 znaków, ponadto dopuszcza się tylko litery bez polskich znaków. Dwa ostatnie możemy zastąpić cyframi. Co więcej, gdy wybrany przez nas wyraz jest już zajęty, urząd nadaje naszym tablicom inny znacznik województwa ( np. zamiast S1 to S2). Dlatego w danym województwie po ulicach może jeździć do 10 pojazdów o takiej samej drugiej części rejestracji ( w naszym przypadku pierwsze wyrazy będą od S0 do S9).  

Indywidualne tablice: aspekty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r.

 Rozdział 3, § 24.1. , § 24.2, § 24.3.

Organ rejestrujący, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, wydaje tablice (tablicę) indywidualne, jeżeli z informacji uzyskanej z ewidencji, o której mowa w § 23 pkt 1, wynika, że identyczne tablice (tablica) nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa”.Wyróżnik indywidualny pojazdu określa zainteresowany właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3”.

Zobacz też: Uszkodzony numer VIN – co robić?

„Wyróżnik indywidualny powinien stanowić wyraz, skrót lub określenie w języku polskim, niezawierający treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego”.

Indywidualne tablice rejestracyjne: zalety i wady

Oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nasza rejestracja jest oryginalna i wyróżniająca się na tle zwykłych tablic. Może to być też dobrym pomysłem na reklamę naszej firmy. Niektórzy kierowcy mają nadzieję, że po sprzedaży takiego pojazdu będą mogli zachować sobie tablice, które będą mogli założyć do nowo nabytego samochodu. Niestety, numer rejestracyjny przypisany jest do konkretnego pojazdu, nie do osoby. Zatem po sprzedaniu pojazdu, nasze indywidualne tablice rejestracyjne wędrują do nowego właściciela. Co więcej, gdy nabywca pojazdu mieszka w tym samym województwie, istnieje szansa na zachowanie poprzednich tablic. W takim wypadku konieczne będzie tylko wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego, ze zmienionymi danymi o właścicielu pojazdu.

Wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych - koszty

Aby wyrobić indywidualne tablice, należy udać się do urzędu miasta- wydział komunikacji i tam wypisać wniosek o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych wraz z wszystkimi dokumentami wymaganymi podczas rejestracji pojazdu. Koszt wyrobienia takich tablic dla samochodu to 1178,50 zł, natomiast dla motocykla około 500 zł. Niestety na wyrobienie indywidualnych tablic czeka się dłużej niż na zwykłe, około 2 tygodnie. Do tego czasu, jeśli potrzebujemy użytkować nasz samochód, możemy wykupić sobie tymczasowe tablice rejestracyjne ( koszt to 62 zł).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Calamari

nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama