reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Uszkodzony numer VIN – co robić?

Uszkodzony numer VIN – co robić?

Uszkodzony numer VIN to poważny problem, którego nie można bagatelizować. Podpowiadamy jak wyrobić nowy numer. Oto tryb nadania nowego nr VIN.

Numer VIN jest obowiązkowy

Każdy pojazd samochodowy, który jest dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać numer identyfikacyjny VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną.

Zobacz też: Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie i wtórnik

Kiedy pojazd nie musi posiadać numeru VIN?

Numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 roku oraz dla motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 roku, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdów z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami.

Uszkodzenie lub zniszczenie numeru VIN

Problem polega na tym, że z czasem numer VIN może ulec korozji bądź zostać zniszczony w wyniku wypadku samochodowego bądź nieumiejętnej naprawy pojazdu. Jeśli jest on nieczytelny to musimy szybko to naprawić.

Zobacz też: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Nadanie nowego numeru VIN

Wszelkie myśli o naprawie numeru VIN we własnym zakresie należy błyskawicznie porzucić. Policja może uznać nasze starania jako działanie o charakterze przestępczym. Jeśli auto wymaga naprawy blacharskiej to koniecznie należy zadbać o to, aby warsztat, który się jej podejmie, wystawił stosowne zaświadczanie, że taką operację wykonał. Najlepiej jednak zgłosić rzeczoznawcy chęć podjęcia naprawy auta, za nim jeszcze ją wykonamy. Jeśli to niemożliwe warto wykonać dokumentację fotograficzną uszkodzonego numeru VIN. Oto w jaki sposób nadaje się nowy numer VIN dla danego pojazdu.

Rzeczoznawca samochodowy

W pierwszej kolejności należy powołać rzeczoznawcę samochodowego (np. z Polskiego Związku Motorowego), który oceni czy numer VIN nie został sfałszowany bądź nie pochodzi od innego pojazdu. Jeśli ekspert nie doszuka się śladów o charakterze przestępczym przygotuje stosowną opinię. Koszt jego usługi to ok. 200 zł.

Urząd Komunikacji

Posiadając pozytywną opinie rzeczoznawcy należy udać się wraz z nią do Urzędu Komunikacji. Tam trzeba wypełnić wniosek dotyczący wydania decyzji na nadanie oraz wybicie numeru identyfikacyjnego podwozia/nadwozia. W zależności od miasta opłata skarbowa jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 10 – 50 zł ! Są i takie wydziały komunikacji, które nie pobierają żadnej opłaty (swoiste państwo w państwie…). Na wydanie decyzji trzeba poczekać przeciętnie ok. 4-5 dni.

Zobacz też: Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

Posiadając pozytywną decyzję z Wydziału Komunikacji na nadanie nowego numeru VIN udajemy się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, w której uprawniony diagnosta naniesie naszemu pojazdowi skrócony, 12-cyfrowy  nr VIN. Koszt usługi to ok. 100 zł.

Wymiana dowodu rejestracyjnego

Po nadaniu nowego numeru VIN, należy wymienić dowód rejestracyjny. Wydział Komunikacji pobiera za to opłatę w wysokości ok. 70 zł. Łączny koszt nadania nowego numeru VIN kształtuje się na poziomie ok. 400 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uszkodzony np. podczas wypadku numer VIN pojazdu należy wymienić na nowy. Trzeba jednak wszystko robić zgodnie z prawem. Naprawa na własną rękę nie wchodzi w grę!  Fot. Fotolia
Uszkodzony np. podczas wypadku numer VIN pojazdu należy wymienić na nowy. Trzeba jednak wszystko robić zgodnie z prawem. Naprawa na własną rękę nie wchodzi w grę! Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama