reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Wymiana czarnych tablic rejestracyjnych

Wymiana czarnych tablic rejestracyjnych

Czy istnieje obowiązek wymiany czarnych tablic rejestracyjnych na nowe- białe? Posiadam samochód od 10 lat i nie mam zamiaru go zmieniać – czy muszę zmienić tablice i czy grozi mi jakaś kara za jazdę ze starymi?

Obecny wzór tablic rejestracyjnych jest stosowany do tablic wydawanych od 1 maja 2000 r. – zmiana wynikała z potrzeby dostosowania tablic (i numerów) do nowego podziału administracyjnego kraju. Nowe tablice są również lepiej widoczne w nocy (pokryte są substancją odbijającą światło).

Wprowadzając nowy wzór, Minister Infrastruktury nie określił jednak żadnej sankcji za poruszanie się ze starymi tablicami, co więcej nie ustanowiono nawet prawnego obowiązku wymiany.

Zobacz również: Nie zarejestrujesz auta z kierownicą po prawej stronie

W sytuacji użytkowania samochodu ze starymi (czarnymi) tablicami rejestracyjnymi nie narażamy się na żadne negatywne konsekwencje.

„Żywot” czarnych tablic kończy się wraz z wyrejestrowaniem samochodu – lub jego sprzedażą (darowizną). Nowy właściciel rejestrując samochód na siebie – otrzyma już tablice wg nowego wzoru.

Zobacz również: Co grozi za brak badań technicznych samochodu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama