REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r., koronawirus i problem

Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r., koronawirus i problem
Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r., koronawirus i problem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r., koronawirus i nowe-stare zasady! Czy termin wyznaczony przez urzędników nie jest zbyt krótki?

Ile czasu na przerejestrowanie auta? Była dość zasadnicza zmiana

1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. W ich głos kierowca nadal otrzymał 30 dni na zgłoszenie zakupu pojazdu. Tym jednak razem niedopełnienie obowiązku zostało obwarowane sankcją. Jaką? Niedotrzymanie terminu oznacza, że starosta właściwy miejscu zamieszkania może wlepić nowemu właścicielowi pojazdu karę opiewającą na kwotę od 200 do 1000 złotych.

REKLAMA

Ile dni na rejestracje auta? Dokładnie 30. Co ważne, termin ten obowiązywał od zawsze. Wcześniej zapis był jednak martwy. Nie został bowiem obwarowany żadną sankcją finansową.

Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r. powrócił do starych zasad

REKLAMA

Nowe przepisy miały zlikwidować sytuację, w której kierowca nie zgłaszał zakupu pojazdu często przez kilka lat i unormować dane bazy CEPiK. Niestety dość szybko zostały zweryfikowane przez życie. Bo w marcu roku 2020 wybuchła pandemia koronawirusa. Urzędy zostały zamknięte, a kierowcy praktycznie utracili możliwość rejestracji pojazdów. Skutek? Termin został tymczasowo wydłużony do 180 dni. I choć krok był bez wątpienia kluczowy i ważny, urzędnicy wycofali się z niego pod koniec roku 2020. Od 1 stycznia 2021 roku termin na rejestrację auta to znowu 30 dni.

Ile mam czasu na przerejestrowanie auta? Kluczowy jest termin zakupu. Kierowca, który kupił pojazd 31 grudnia 2020 roku ma 180 dni. Prowadzący, który nabył samochód 1 stycznia 2021 roku ma już 30 dni.

Ile czasu na przerejestrowanie auta? 2021 r., koronawirus i... kara?

Czy zarejestrowanie samochodu w 30 dni w czasie, w którym wizytę w wydziale komunikacji należy umówić i czeka się na nią kilka tygodni jest możliwe? Niestety nie do końca. Bezduszność urzędnicza nie zna jednak granic. Lepiej zatem nie ryzykować konieczności podważania zasadności kary wlepionej przez starostę. Jakie zatem możliwości ma kierowca? Tak naprawdę dwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przerejestrowanie auta w 2021 r.: zgłoś nabycie

REKLAMA

W pierwszym przypadku kupujący może wyznaczyć wizytę w wydziale komunikacji. Ta odbędzie się np. za 4 tygodnie i będzie oznaczać przekroczenie ustawowego terminu oraz ewentualną karę. Aby jednak tej nie było, można internetowo zgłosić nabycie pojazdu - to oznacza wypełnienie ustawowego terminu. W tym celu wypełnia się aktywny formularz, a następnie wraz z kopią umowy kupna-sprzedaży wysyła go do wybranego wydziału komunikacji. Do pełnego przerejestrowania pojazdu nadal nowy właściciel musi pojawić się w urzędzie. Jeżeli jednak najpierw zgłosi zakup i dopiero później przerejestruje, nie ryzykuje kary.

Popularne pytanie internautów brzmi: ile czasu na przerejestrowanie auta 2021 kupionego w Polsce? Odpowiedź brzmi: nielimitowanie... dużo! Przepisy mówią bowiem w takim przypadku wyłącznie o zgłoszeniu nabycia. Nie zobowiązują do przerejestrowania pod groźbą 1000-złotowej kary. Tylko w przypadku zakupu z importu konieczna jest pełna rejestracja auta. Ile czasu ma na nią kierowca? Cały czas i niezmiennie 30 dni.

Przerejestrowanie auta w 2021 r.: złóż dokumenty w urnie

Druga z możliwości oznacza przyspieszenie samego procesu rejestracji. Bo kierowca zamiast wyznaczać wizytę i czekać na jej termin, może wypełnić wniosek, uzupełnić go koniecznymi dokumentami, a następnie wrzucić całość w zaklejonej kopercie do urny w urzędzie. Gdy rejestracja pojazdu zostanie wprowadzona do systemu, urzędnik skontaktuje się z właścicielem i poprosi go o pojawienie się w urzędzie celem wniesienia opłaty. Czy więcej kosztuje przerejestrowanie samochodu w takim przypadku? W żadnym razie nie. Stawka zawsze jest jedna.

Druga możliwość przyspiesza proces rejestracji pojazdu, ale daje też pewną niedogodność. Bo na czas złożenia dokumentów, kierowca nie może np. jeździć autem sprowadzonym z zagranicy - zagraniczny dowód rejestracyjny musi bowiem wrzucić do urny. Warto o tym pamiętać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA