Kategorie

Rejestracja samochodu z Niemiec. Opis krok po kroku.

Kuba Brzeziński
Rejestracja samochodu z Niemiec
Rejestracja samochodu z Niemiec. Czyli dziś opowiemy o tym, jak wygląda krok po kroku proces rejestracji auta sprowadzonego zza zachodniej granicy.

Rejestracja auta z Niemiec. Na początek zakup!

Samochód pochodzący z Niemiec można kupić na dwa sposoby. Jadąc samemu, ewentualnie decydując się na pojazd sprowadzony np. przez handlarza i dostępny w kraju. Rejestracja auta z Niemiec zaczyna się od zgłoszenia celnego i opłacenia akcyzy. Co ważne, procedurę musi przeprowadzić importer. A więc kupujący przy samodzielnym zakupie lub handlarz.

Dokumenty do rejestracji auta z Niemiec to w pierwszej kolejności deklaracja akcyzowa oraz potwierdzenie opłacenia podatku. Importer ma na to 30 dni. Akcyza to 3,1 proc. wartości pojazdu przy pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6 proc. przy pojemności większej niż 2000 cm3.

Jak zarejestrować auto z Niemiec? Czy przegląd jest potrzebny?

Po opłaceniu akcyzy przerejestrowanie samochodu z Niemiec polega na przeglądzie. Jeżeli auto ma ważne badanie zagraniczne, to może być honorowane też w Polsce. O decyzję w tej sprawie warto dopytać w wydziale komunikacji należnym miejscu zamieszkania. Jeżeli urzędnicy będą mieli zastrzeżenia, może być konieczny przegląd pełny lub uzupełniający.

Informację w sprawie ważności przeglądu technicznego określają dokumenty do rejestracji auta z Niemiec dołączone przez sprzedającego.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec

Kupiłeś auto z Niemiec? Jakie dokumenty musisz przedstawić w urzędzie rejestrującym? Sprawdź poniższą listę:

 • wniosek o rejestrację,
 • umowa zakupu lub faktura,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • karta pojazdu,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • dowód opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego pochodzi,
 • niemieckie tablice rejestracyjne np. wyjazdowe lub oświadczenie o braku tablic.

Rejestracja auta z Niemiec w zasadzie nie trwa długo. Urzędnik sprawdzi dokumenty, po czym wyda decyzję o czasowej rejestracji pojazdu oraz tablice rejestracyjne polskie. Decyzja o czasowej rejestracji obowiązuje 30 dni. W tym czasie pozwolenie czasowe zostanie zmienione na dowód rejestracyjny, a dodatkowo pojazd zostanie sprawdzony w bazie aut kradzionych.

Dokumenty do rejestracji auta z Niemiec, czyli co z tłumaczeniami?

Reklama

Jak zarejestrować auto z Niemiec? Nowy właściciel w pierwszej kolejności powinien zadbać o tłumaczenia. Tłumacz musi przełożyć na polski wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec - tj. umowę zakupu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu czy potwierdzenie badania technicznego. Bez tego rejestracja auta z Niemiec nie będzie możliwa - urzędnicy nie mają bowiem obowiązku posługiwania się językami obcymi.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. To raz. Dwa należy pamiętać, aby przekazać tłumaczowi nie tylko dowód rejestracyjny, ale i kartę pojazdu - tzw. brief.

Jak zarejestrować auto z Niemiec? W terminie!

Kupujący musi pamiętać o tym, że rejestracja auta z Niemiec musi zostać wykonana w określonym terminie. W przypadku Polski to 30 dni. Jeżeli w tym czasie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec nie trafią do wydziału komunikacji, właściciel pojazdu naraża się na karę. Ta wynosi od 200 do 1000 złotych.

Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec?

Kluczowe pytanie brzmi: "Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec?" Opłaty urzędowe są standardowe. Przerejestrowanie samochodu z Niemiec wymaga zakupu tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, karty pojazdu oraz nalepek kontrolnej i legalizacyjnej. To w sumie 256 złotych przy wyborze standardowych tablic oraz 1176 złotych przy wyborze tablic indywidualnych. Do kwoty tej należy doliczyć jakieś 160 - 200 złotych za tłumaczenia oraz stawkę akcyzy - zależną od wartości pojazdu i pojemności silnika.

Przerejestrowanie samochodu z Niemiec - pamiętaj o OC!

Gdy kierowca już wie jak zarejestrować auto z Niemiec, powinien zastanowić się nad ostatnią formalnością w kraju. Mowa oczywiście o polisie OC. Dla samego ubezpieczyciela nie ma dużego znaczenia czy pojazd pochodzi z Polski, czy jest to auto z Niemiec. Jakie dokumenty się przedstawia? Dane pojazdu i dane właściciela. Na ten podstawie firma określa stawkę. Kwota związana z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia zamyka listę wydatków, które określają ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  18 maja 2021
  Zakres dat:

  Rejestracja pojazdu zabytkowego bez dokumentów

  Rejestracja pojazdu zabytkowego bez dokumentów jest możliwa? To postanowiliśmy sprawdzić. Jaka jest odpowiedź? To zależy od kilku czynników.

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych?

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych? To pytanie o tyle kluczowe, że kierowcy obecnie nie muszą wozić przy sobie dokumentów.

  Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą

  Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą. Czyli formalności należy dopełnić po złomowaniu za granicą auta zarejestrowanego w Polsce.

  Wydanie prawa jazdy zatrzymanego na okres 3 miesięcy

  Wydanie prawa jazdy zatrzymanego na okres 3 miesięcy: jak wyglądają formalności? I co jest konieczne do odzyskania uprawnień do kierowania?

  Opel Vivaro-e Hydrogen - 3 minuty tankowania i 400 km zasięgu

  Opel Vivaro-e Hydrogen ma system ogniw paliwowych w komorze silnika, zbiorniki wodoru zamiast akumulatora i do 6,1 m3 przestrzeni ładunkowej.

  Test: Mazda CX-3 SkyJoy SkyActiv-G - Mazda dla Kowalskiego?

  Mazda CX-3 jest lepiej wykonana od Forda Pumy, mniej azjatycka od Kii Stonic i bardziej finezyjna od T-Crossa. Czy to Mazda dla Kowalskiego?

  Rejestracja pojazdu zabytkowego

  Rejestracja pojazdu zabytkowego jest w Polsce trudna? Nie do końca. Pod warunkiem, że kierowca przygotuje pakiet wszystkich dokumentów.

  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy

  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: w jakich przypadkach występuje i na czym polega? To opiszemy w dzisiejszym materiale.

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Osoba, która uzyskała uprawnienia, może to skontrolować bezpłatnie w internecie. Co należy zrobić?

  Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

  Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru? To w zasadzie niezwykle proste. Wystarczą podstawowe informacje i telefon z dostępem do sieci.

  Mandaty za prędkość: GITD się zbroi i szykuje na kierowców

  Mandaty za prędkość? Już niedługo może być ich więcej, szczególnie że GITD wybrało się na zakupy. Powstanie m.in. 26 nowych fotoradarów.

  Jak podróżować w czasie pandemii?

  Jak podróżować w czasie pandemii? O jakich zasadach pamiętać? I na ile warunki epidemiologiczne są w stanie skomplikować wyjazd?

  Zawiadomienie o dokonaniu montażu instalacji gazowej

  Zawiadomienie o dokonaniu montażu instalacji gazowej: o czym pamiętać, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Wyrejestrowanie pojazdu w przypadku wywozu z kraju

  Wyrejestrowanie w przypadku wywozu pojazdu z kraju: o czym pamiętać, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży

  Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży: czy jest możliwe, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Sprzedaż opon w Q1 2021. Wyraźnie widać wzrosty!

  Sprzedaż opon w Q1 2021 z dwucyfrowymi wzrostami. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zaprezentował dane, które napawają optymizmem.

  Test: Opel Insignia kombi po liftingu. Królowa flot ciągle w formie?

  Opel Insignia po liftingu: Niemcy reanimowali staruszka czy jedynie usprawnili kilka drobiazgów w aucie, które jest nadal godne uwagi? Sprawdziliśmy to.

  Top 7: Jak podróżować z dziećmi?

  Jak podróżować z dziećmi? Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, wyjazd może się stać wyzwaniem. Oto porady jak przygotować się do wyjazdu.

  Profesjonalna rejestracja pojazdów

  Profesjonalna rejestracja pojazdów: czym jest, na czym polega i dopełnienia jakich formalności wymaga? Sprawdziliśmy to.

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM powinna zostać wykonana niezwłocznie. Na czym polega i jakich dokumentów wymaga?

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu jest konieczne do tego, aby kierowca nie musiał np. płacić za polisę OC. Jak dochować obowiązku?

  Mercedes EQT - niewielki van z napędem elektrycznym

  Mercedes EQT jest przestronny, rodzinny, nowoczesny i... elektryczny. Niewielki van być może już wkrótce uzupełni ofertę marki.

  Odholowanie samochodu przez policję

  Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

  Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego

  Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego: co oznacza? I kiedy właściciel straci pojazd? Dziś poszukamy odpowiedzi na te pytania.

  Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.?

  Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.? Na jak duże opłaty powinni przygotować się kierowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.