reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Rejestracja samochodu w ciągu 30 dni. Obowiązek powraca!

Rejestracja samochodu w ciągu 30 dni. Obowiązek powraca!

Rejestracja samochodu w ciągu 30 dni, czyli od 1 stycznia 2021 roku powraca stary obowiązek. 180 dni mają tylko ci, którzy kupią auto do 31 grudnia.

Rejestracja po 30 dniach od zakupu - czyli nowy, stary obowiązek!

1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy. W ich głos kierowca kupujący pojazd nowy lub używany na obowiązek jego rejestracji w ciągu 30 dni od momentu dokonania transakcji. Jeżeli tego nie zrobi, starosta ma dla niego przykrą niespodziankę. Będzie musiał wnieść opłatę o wysokości od 200 do 1000 złotych - ustalenie ostatecznej kwoty leży w gestii starosty nakładającego kary.

Obowiązek rejestracji: 30 dni czy 180 dni?

30-dniowy termin jako pierwszy pojawił się w nowych przepisach. Niestety na drodze do ich obowiązywania w marcu roku 2020 stanął... koronawirus. Wydziały komunikacji zostały zamknięte, a kierowcy musieli umawiać się na wizyty w celu rejestracji. Skutek? Istniała szansa, że szczególnie przy rejestracji pojazdu z zagranicy 30 dni może się okazać terminem zbyt krótkim. Ustawodawca postanowił więc działać. W efekcie czas na rejestrację został wydłużony do 180 dni.

Rejestracja pojazdu w 30 dni: od kiedy?

Do 30-dniowego terminu na rejestrację samochodu powracamy od 1 stycznia 2021 roku. Oznacza to mniej więcej tyle, że kierowca kupujący auto do 31 grudnia 2020 roku będzie miał 180 dni na jego rejestrację, podczas gdy transakcje dokonane od 1 stycznia 2021 roku zostaną obwarowane krótszym - bo 30-dniowym - terminem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama