reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie

Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie

Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie została usankcjonowana na mocy nowych przepisów. Co musisz wiedzieć?

Rejestracja samochodu a zameldowanie. Do tej pory bywało różnie!

4 grudnia 2020 roku w życie weszła zmiana przepisów Prawa o ruchu drogowym. Jedną z nowości wprowadzonych przez tzw. pakiet deregulacyjny jest możliwość rejestracji samochodu w innym mieście niż zameldowania. Do tej pory decyzja w tej sprawie zależała od starosty i była rozpatrywana indywidualnie - różnie interpretowany był bowiem zapis mówiący o "staroście właściwym ze względu na miejsce zamieszkania". W razie odrzucenia wniosku, kierowca był zmuszony do walki z urzędnikami lub rejestracji pojazdu w miejscu zameldowania. Dziś przepisy zostały rozjaśnione, a wątpliwości wyjaśnione.

Jeżeli kierowca pochodził z Gdańska a mieszkał ze względu na pracę w Warszawie, mogło się okazać, że musiał mimo wszystko udać się do Gdańska w celu rejestracji pojazdu. Teraz będzie mógł bez wątpliwości zarejestrować pojazd w Warszawie.

Rejestracja auta w miejscu czasowego zameldowania

Pierwszym z przypadków jest rejestracja auta w miejscu czasowego zameldowania. Po uzyskaniu wpisu o czasowym meldunku, kierowca nie powinien mieć większych problemów w urzędzie. Nie będzie musiał bowiem udowadniać faktu zamieszkiwania w danym mieście.

Rejestracja samochodu w innym mieście i brak meldunku

Co jednak w sytuacji, w której kierowca chce dokonać rejestracji samochodu w innym mieście niż zameldowanie, ale nie ma w nim meldunku czasowego? To też tak naprawdę nie powinno stanowić problemu. Szczególnie że dość łatwo jest udowodnić fakt przebywania czasowego. Urzędy będą prawdopodobnie honorować umowy najmu mieszkania, umowy o pracę ze wskazaniem adresu pracodawcy, deklaracje PIT wysyłane do urzędu skarbowego poza miejscem zamieszkania czy oświadczenia składane pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie - procedura

Sama procedura rejestracji po udowodnieniu miejsca stałego lub czasowego zamieszkania będzie identyczna jak w każdym innym przypadku. Właściciel pojazdu będzie musiał zatem przedstawić dokument potwierdzający fakt nabycia (umowę, fakturę, wyrok sądu) oraz dokumenty pojazdu. Identyczna będzie też opłata.

  • pozwolenie czasowe - 13,50 zł,
  • tablice rejestracyjne samochodowe - 80,00 zł,
  • nalepka kontrolna na szybę pojazdu - 18,50 zł,
  • dowód rejestracyjny - 54,00 zł,
  • komplet nalepek legalizacyjnych - 12,50 zł,
  • karta pojazdu - 75,00 zł,
  • opłaty ewidencyjne - 2,00 zł lub 2,50 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie
Rejestracja samochodu w innym mieście niż zameldowanie

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama