reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Karta pojazdu 2021 r. Czy nadal będzie obowiązywać?

Karta pojazdu 2021 r. Czy nadal będzie obowiązywać?

Od kilku lat zapowiadana jest likwidacja karty pojazdu. Tylko czy to akurat stanie się w roku 2021? Sprawdźmy.

Karta pojazdu: co to właściwie jest?

Pierwsze pytanie brzmi: czym tak naprawdę jest karta pojazdu? To coś na kształt CV samochodu. W dokumencie zapisana jest nie tylko historia właścicieli auta, ale również wszelkie modyfikacje techniczne - np. montaż instalacji LPG czy likwidacja homologacji ciężarowej. Karta pojazdu miała chronić potencjalnych kupujących przed oszustwami sprzedających. Obecnie jednak nie ma konieczności jej stosowania - identyczne dane można w każdym momencie sprawdzić w CEPiK (historiapojazdu.gov.pl).

Karta pojazdu: od kiedy jest wydawana?

Karta pojazdu pojawiła się w polskim systemie prawnym 1 lipca 1999 roku na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kiedy jest obowiązkiem? Muszą posiadać ją wszystkie pojazdy zarejestrowane po 30 czerwca 1999 roku. Wpisane do ewidencji wcześniej posiadają kartę pojazdu tylko w przypadku, w którym zostały sprowadzone z zagranicy.

Karta pojazdu: kiedy koniec tego dokumentu?

Pakiet deregulacyjny przegłosowany przez sejm w roku 2019 zdejmuje obowiązek wydawania karty pojazdu - jak wspominaliśmy wcześniej identyczne dane można dziś znaleźć w elektronicznej bazie. Niestety czas wejścia w życie tego zapisu został odwleczony aż o 24 miesiące. A to oznacza, że hasło brak karty pojazdu 2021 nie będzie jeszcze aktualne.

Karta pojazdu: potrzebna jest do...

Do czego kierowca potrzebuje karty pojazdu? Przez większą część życia pojazdu ta spoczywa w domu. Konieczna jest np. przy odsprzedaży, rejestracji, przerejestrowaniu lub wprowadzaniu do rejestru pojazdów ważnych zmian dla konstrukcji auta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama