reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Karta pojazdu 2021 r. Czy nadal będzie obowiązywać?

Karta pojazdu 2021 r. Czy nadal będzie obowiązywać?

Od kilku lat zapowiadana jest likwidacja karty pojazdu. Tylko czy to akurat stanie się w roku 2021? Sprawdźmy.

Karta pojazdu: co to właściwie jest?

Pierwsze pytanie brzmi: czym tak naprawdę jest karta pojazdu? To coś na kształt CV samochodu. W dokumencie zapisana jest nie tylko historia właścicieli auta, ale również wszelkie modyfikacje techniczne - np. montaż instalacji LPG czy likwidacja homologacji ciężarowej. Karta pojazdu miała chronić potencjalnych kupujących przed oszustwami sprzedających. Obecnie jednak nie ma konieczności jej stosowania - identyczne dane można w każdym momencie sprawdzić w CEPiK (historiapojazdu.gov.pl).

Karta pojazdu: od kiedy jest wydawana?

Karta pojazdu pojawiła się w polskim systemie prawnym 1 lipca 1999 roku na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kiedy jest obowiązkiem? Muszą posiadać ją wszystkie pojazdy zarejestrowane po 30 czerwca 1999 roku. Wpisane do ewidencji wcześniej posiadają kartę pojazdu tylko w przypadku, w którym zostały sprowadzone z zagranicy.

Karta pojazdu: kiedy koniec tego dokumentu?

Pakiet deregulacyjny przegłosowany przez sejm w roku 2019 zdejmuje obowiązek wydawania karty pojazdu - jak wspominaliśmy wcześniej identyczne dane można dziś znaleźć w elektronicznej bazie. Niestety czas wejścia w życie tego zapisu został odwleczony aż o 24 miesiące. A to oznacza, że hasło brak karty pojazdu 2021 nie będzie jeszcze aktualne.

Karta pojazdu: potrzebna jest do...

Do czego kierowca potrzebuje karty pojazdu? Przez większą część życia pojazdu ta spoczywa w domu. Konieczna jest np. przy odsprzedaży, rejestracji, przerejestrowaniu lub wprowadzaniu do rejestru pojazdów ważnych zmian dla konstrukcji auta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karta pojazdu 2021 r
Karta pojazdu 2021 r

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama