reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Co to jest i jak wygląda wniosek?

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Co to jest i jak wygląda wniosek?

Dziś powiemy o tym jak wygląda procedura w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Wskażemy jakich typów środków transportu dotyczy, co tak naprawdę oznacza, jak się o nią starać i ile wynosi opłata.

W polskim prawie funkcjonuje takie pojęcie jak czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Jakich typów środków transportu dotyczy? Samochodu ciężarowego i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągnika samochodowego, pojazdu specjalnego oraz autobusu. Czasowe wyrejestrowanie pojazdu może dotyczyć okresu od 2 do 24 miesięcy. I okres ten może zostać później przedłużony - przy czym maksymalnie do 48 miesięcy licząc od dnia wydania pierwszej decyzji.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu - jak się o nie starać?

Sam proces starania się o czasowe wyrejestrowanie pojazdu nie jest skomplikowany. Wystarczy złożyć wniosek, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Poza tym w urzędzie muszą być obecni właściciel i współwłaściciele. Ile kosztuje czasowe wycofanie pojazdu z ruchu? To zależy od czasu, na który wydana została decyzja. Za okres dwóch miesięcy opłata wynosi 80 złotych. Każdy kolejny miesiąc kosztuje odpowiednio:

  • 4 zł - od 3 do 12 miesiąca,
  • 2 zł - od 13 do 24 miesiąca,
  • 0,25 zł - od 25 do 48 miesiąca.

Czasowe wyrejestrowanie - pojazd bez ubezpieczenia OC!

Kierowca podczas starania się o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie musi przedstawiać dokumentów przedstawiających okoliczności złożenia wniosku. W czasie wycofania z ruchu nie musi też płacić ubezpieczenia OC. Ma jednak inny obowiązek. Musi pozostawić pojazd w bezpiecznym miejscu poza strefą ruchu, a do tego zabezpieczyć go w taki sposób, aby nie było możliwości jego uruchomienia przez osoby postronne.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu - co z samochodami i motocyklami?

Tworząc w roku 2004 przepisy dotyczące czasowego wyrejestrowania pojazdu ustawodawca nie przewidział przypadku, w którym zostaną nim objęte też samochody osobowe czy motocykle. Zmiany w prawie rozszerzające ten zapis są zapowiadane od kilku lat. Do tej pory nie zostały jednak ustalone.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Co to jest i jak wygląda wniosek?
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Co to jest i jak wygląda wniosek?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama