reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

W ciągu 30 dni należy zgłosić fakt zezłomowania pojazdu? Do tej pory to była czysta fikcja. Teraz kierowca uchylający się od tego obowiązku naraża się na karę. I to niemałą!

Przepis od lat mówi dość jednoznacznie, że właściciel pojazdu ma 30 dni na to, aby starostę właściwego miejscu zamieszkania poinformować o zbyciu lub np. zezłomowaniu pojazdu. Przez lata zapis ten był jednak martwy - bo choć w sensie prawnym nakładał obowiązek, ten nie mógł być egzekwowany. Brakowało sankcji i kary. To zmieniło się 1 stycznia 2020 roku. Od tego momentu urzędnicy mają wreszcie na kierowców legislacyjny bat, który powinien zmusić ich do respektowania przepisów.

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu jest niemała. W końcu starosta może wlepić grzywnę wynoszącą od 200 do nawet 1000 złotych. A wniosek o ukaranie jest kierowany automatycznie jeszcze przez samych urzędników w wydziale komunikacji. I żadnego znaczenia dla sprawy nie ma fakt, że pojazd został przekazany do stacji demontażu i wycofany z użytkowania. Szczególnie że wprowadzenie sankcji ma na celu jedną rzecz - chodzi o uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz wykasowanie z niej tzw. "martwych dusz".

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu - jak jej uniknąć?

  • przede wszystkim wtedy, gdy czynność związana ze złomowaniem pojazdu została wykonana przed grudniem 2019 roku. Prawo nie działa wstecz - w związku z tym te czynności nie mogą być objęte sankcją prawną.
  • kierowca ma możliwość odwołania się od decyzji starosty - jeżeli właściwie ją umotywuje, ten może odstąpić od ukarania właściciela samochodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka? Fot. Fotolia
Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka? Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama