reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

W ciągu 30 dni należy zgłosić fakt zezłomowania pojazdu? Do tej pory to była czysta fikcja. Teraz kierowca uchylający się od tego obowiązku naraża się na karę. I to niemałą!

Przepis od lat mówi dość jednoznacznie, że właściciel pojazdu ma 30 dni na to, aby starostę właściwego miejscu zamieszkania poinformować o zbyciu lub np. zezłomowaniu pojazdu. Przez lata zapis ten był jednak martwy - bo choć w sensie prawnym nakładał obowiązek, ten nie mógł być egzekwowany. Brakowało sankcji i kary. To zmieniło się 1 stycznia 2020 roku. Od tego momentu urzędnicy mają wreszcie na kierowców legislacyjny bat, który powinien zmusić ich do respektowania przepisów.

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu jest niemała. W końcu starosta może wlepić grzywnę wynoszącą od 200 do nawet 1000 złotych. A wniosek o ukaranie jest kierowany automatycznie jeszcze przez samych urzędników w wydziale komunikacji. I żadnego znaczenia dla sprawy nie ma fakt, że pojazd został przekazany do stacji demontażu i wycofany z użytkowania. Szczególnie że wprowadzenie sankcji ma na celu jedną rzecz - chodzi o uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz wykasowanie z niej tzw. "martwych dusz".

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu - jak jej uniknąć?

  • przede wszystkim wtedy, gdy czynność związana ze złomowaniem pojazdu została wykonana przed grudniem 2019 roku. Prawo nie działa wstecz - w związku z tym te czynności nie mogą być objęte sankcją prawną.
  • kierowca ma możliwość odwołania się od decyzji starosty - jeżeli właściwie ją umotywuje, ten może odstąpić od ukarania właściciela samochodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka? Fot. Fotolia
Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka? Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama