reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Zaświadczenie o przeglądzie technicznym: ile jest ważne?

Zaświadczenie o przeglądzie technicznym: ile jest ważne?

Może się okazać, że w dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce na pieczątki potwierdzające ważność badania technicznego. W takim przypadku diagnosta wyda zaświadczenie o przeglądzie technicznym. Ile jest ono ważne?

Dowód rejestracyjny potwierdza dane pojazdu określone na drodze homologacji. Wskazuje również właściciela oraz ważność badania technicznego. O ile jeszcze kilkanaście miesięcy temu posiadanie przy sobie tego dokumentu w czasie jazdy było obligatoryjne, o tyle dziś takie już nie jest. Konieczne jest jednak przedstawienie dowodu rejestracyjnego w czasie przeglądu. Co jednak w sytuacji, w której skończyły się miejsca na pieczątki? Diagnosta wyda wtedy zaświadczenie o przeglądzie technicznym. Ile jest ono ważne? To dobre pytanie.

Zaświadczenie o przeglądzie technicznym: ile ważne?

Według obecnie obowiązujących przepisów kierowca w terminie 30 dni od wykonania badania powinien powiadomić starostę o tym, że skończyły się w dowodzie rejestracyjnym miejsca na pieczątki diagnosty. Jednocześnie powinien złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Jeżeli chodzi o samą ważność zaświadczenia, to jest ona bezterminowa - szczególnie że fakt przeprowadzenia badania technicznego urzędnicy czy policja mogą potwierdzić w bazie CEPiK. Na szczęście taki porządek prawny może już niedługo ulec zmianie. A wszystko za sprawą nowelizacji przepisów szykowanej przez parlamentarzystów.

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym 2020 - co zmieni nowelizacja?

Ustawodawca chce, aby kierowca po wyczerpaniu miejsca na pieczątki od diagnosty nie musiał wymieniać dowodu rejestracyjnego. Powód? Ten wynika z działania wcześniej wspomnianej bazy CEPiK oraz faktu, że prowadzący nie musi posiadać przy sobie dokumentów pojazdu podczas podróży. W zamian właściciel pojazdu będzie miał obowiązek przechowywania zaświadczenia o przeglądzie technicznym. Do czego ma ono służyć? Stanie się jednym z dokumentów, które należy przekazać nowemu właścicielowi podczas odsprzedaży. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Być może jeszcze w roku 2020.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama