Kategorie

Koronawirus: jak zarejestrować samochód?

Kuba Brzeziński
Koronawirus: jak zarejestrować samochód?
Koronawirus: jak zarejestrować samochód?
INFOR
Walka z epidemią wymaga m.in. ograniczenia ruchu w urzędach miasta. A jak w tej perspektywie zarejestrować samochód? Zobaczcie o czym pamiętać, aby sprawnie załatwić sprawy urzędowe w czasie koronawirusa.

Koronawirus zataczający coraz szersze kręgi w Europie sprawia, że ograniczane są kolejne objawy życia społecznego. Niestety są też pewne sfery, w których ograniczenia choć powinny funkcjonować, nie mogą być zbyt restrykcyjne. Przykład? Ten dotyczy chociażby rejestracji pojazdów i sposobu funkcjonowania wydziałów komunikacji. Bo samochód niezarejestrowany często nie może legalnie poruszać się po polskich drogach! Jak zatem zarejestrować samochód w dobie koronawirusa? Odpowiedź nie jest jednak taka prosta. Bo wszystko zależy od modelu, który został wybrany przez urzędników w konkretnym mieście. A tych jest co najmniej kilka.

Rejestracja pojazdu - koronawirus zamyka urzędy?

Nawet dziś są wydziały komunikacji w Polsce, w których petenci są wpuszczani do środka i mogą mieć osobisty kontakt z urzędnikami. To jednak może wymagać np. wcześniejszego umówienia wizyty, ewentualnie potężnej dawki cierpliwości. Przed urzędami mogą tworzyć się długie kolejki, a wszystko za sprawą faktu, że do hali obsługi często wpuszczana jest tylko jednak osoba. Maksymalna ilość petentów jest taka, jak liczba otwartych okienek. Nie wszystkie wydziały komunikacji zdecydowały się jednak na taką formę działania. Jakie są alternatywy?

Jedną z popularniejszych jest tzw. skrzynka podawcza. Przy wejściu do wydziału komunikacji pojawia się urna. Do niej kierowca powinien wrzucić pakiet dokumentów koniecznych do rejestracji oraz ewentualnie tablice rejestracyjne. Jeżeli chodzi o opłatę urzędową, tą można wnieść tylko za pomocą przelewu bankowego. Nieczynne są okienka do płatności w urzędach. Co nastąpi dalej? Rejestracja może potrwać nawet kilka dni. A wszystko za sprawą tego, że dokumenty przed ich dostarczeniem do urzędnika, należy odkazić specjalnym środkiem. Dopiero wtedy może się rozpocząć procedura administracyjna.

Auto sprowadzone z zagranicy - dokumenty:

 • wniosek o rejestrację
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku pojazdu zakupionego w Unii Europejskiej - wydruk ze strony e-ZEFIR
 • dokument potwierdzający odprawę celną lub informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej dla pojazdu zakupionego spoza Unii Europejskiej - jeżeli informacji takich nie ma na fakturze zakupu pojazdu od polskiego handlarza
 • zagraniczny dowód rejestracyjny
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku
 • zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym
 • zakup na firmę - wydruk z KRS lub CEiDG
 • dowód wniesienia opłaty urzędowej - auta osobowe 256,00 zł

Fabrycznie nowe auto - dokumenty:

 • wniosek o rejestrację
 • faktura zakupu
 • świadectwo zgodności WE wraz z "oświadczeniem o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdów"
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku pojazdu wyprodukowanego w Unii Europejskiej
 • dokument potwierdzający odprawę celną lub informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej dla pojazdu wyprodukowanego spoza Unii Europejskiej - jeżeli tych informacji nie ma na fakturze sprzedaży
 • karta pojazdu
 • zakup na firmę - wydruk z KRS lub CEiDG
 • dowód wniesienia opłaty urzędowej - auta osobowe 180,50 zł

Co z karą za nieprzerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni? Więcej w materiale: Nie będzie kar za opóźnienie w rejestracji pojazdu

Jeżeli kierowca dostarczy do skrzynki podawczej w urzędzie wszystkie dokumenty i na ich podstawie będzie możliwe podjęcie pozytywnej decyzji dotyczącej rejestracji, oryginały złożonych dokumentów wraz z pozwoleniem czasowym, tablicami rejestracyjnymi i np. kartą pojazdu zostaną odesłane pocztą do petenta. W sytuacji, w której pomyślne zakończenie procedury będzie wymagać od właściciela pojazdu dodatkowych informacji, urzędnik prawdopodobnie skontaktuje się z nim telefonicznie i poprosi o dostarczenie do skrzynki podawczej koniecznych materiałów.

Rejestracja a koronawirus. Co z elektroniczną skrzynką podawczą?

Możliwe będzie również uzupełnianie brakujących wpisów np. poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą, ewentualnie mailowo. Czy to nie oznacza, że kierowca powinien już podczas składania wniosku korzystać z elektronicznej skrzynki podawczej? Nie do końca. Bo w takim przypadku wizyta w urzędzie i tak go nie ominie. Choć wniosek złożony przez e-skrzynkę jest w pełni ważny w sensie prawnym, urzędnik przed wydaniem pozytywnej decyzji dotyczącej rejestracji musi zobaczyć oryginały wszystkich dokumentów - a nie wyłącznie skany dołączone do wiadomości elektronicznej. W ten sposób petent będzie musiał dostarczyć je do fizycznej skrzynki podawczej w wydziale komunikacji.

Warto wiedzieć o tym, że koronawirus zmienia nie tylko sposób pracy urzędów, ale też ogranicza zakres tej pracy. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że z uwagi na zagrożenia urzędnicy skupią się przede wszystkim na tych działaniach, które są niezbędne. A do tych zaliczyć można np. rejestrację fabrycznie nowych samochodów, ewentualnie tych sprowadzonych z zagranicy. Obydwa typy aut bez procedury rejestracyjnej nie będą mogły legalnie poruszać się po polskich drogach. Co z pojazdami używanymi kupionymi w kraju? Ich właściciele będą musieli na ogół wstrzymać się z rejestracją aż do czasu uspokojenia sytuacji epidemiologicznej.

Jak zarejestrować auto w dobie koronawirusa? Najpierw zadzwoń do urzędu!

Jak uzyskać pewną wiedzą dotyczącą sposobu rejestracji samochodu w konkretnym mieście? Można skorzystać m.in. ze stron informacyjnych urzędów. Tam powinny pojawić się informacje dotyczące sposobu załatwiania poszczególnych spraw oraz ograniczeń i priorytetów przypisanych konkretnym procedurom. Alternatywnie kierowca może też zadzwonić do urzędu i poprosić urzędników o informacje w tej sprawie. Wcześniejsze uzyskanie takich danych pozwoli oszczędzić czas i sprawi, że petent będzie mógł wcześniej przygotować konieczne dokumenty, a sama rejestracja przebiegnie sprawniej.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.