reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Indywidualne tablice rejestracyjne – koszty i zasady

Indywidualne tablice rejestracyjne – koszty i zasady

Indywidualne tablice rejestracyjne to jeden ze sposobów na wyróżnienie się z tłumu lub reklamowanie nazwy firmy. Ile kosztują indywidualne tablice oraz jakie zasady obowiązują podczas ich zamawiania?

Indywidualne tablice rejestracyjne – ograniczenia

Nie każdy właściciel samochodu lub motocykla może zainstalować indywidualne tablice rejestracyjne. Można je zamówić tylko w przypadku, gdy rejestrujemy pojazd po raz pierwszy, przerejestrowujemy samochód po kupnie lub zmianie miejsca zamieszkania (przeprowadzka do innego województwa), lub przerejestrowujemy pojazd zarejestrowany na czarnych tablicach rejestracyjnych. Nie jest możliwe wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych w przypadku gdy do pojazdu są już przypisane aktualne numery rejestracyjne.

Co więcej, także treść, która zostanie wytłoczona na tablicach rejestracyjnych podlega ograniczeniom. Przede wszystkim, elementem składowym spersonalizowanej tablicy rejestracyjnej jest znacznik województwa, np. W0, W1, etc.. Znacznik jest nadawany z urzędu, a właściciel pojazdu może zdecydować o ciągu znaków występujących po znaczniku. Przy czym na indywidualnej tablicy po znaczniku musi występować od 3 do 5 znaków. Nie więcej niż dwie ostanie litery (dopuszcza się stosowanie tylko liter bez polskich znaków) można zastąpić cyframi.

Polecamy: Personel i Zarządzanie na 12 miesięcy z pakietem 3 wideoszkoleń na pendrive
NOWOŚĆ
na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Teoretycznie wyraz, który ma zamiar wpisać na tablicy rejestracyjnej właściciel pojazdu nie może być obraźliwy ani wulgarny. Jednak praktyka pokazuje, że w różnych urzędach różnie podchodzą do kwestii tego co jest obraźliwe.

Zobacz też: Kiedy Policja może zabrać dowód rejestracyjny?

Indywidualne tablice rejestracyjne – na całe życie?

Kierowcy, którzy rozważają zakup indywidualnych tablic rejestracyjnych zastanawiają się, czy będą mogli zachować je po sprzedaży pojazdu. Niestety – numer rejestracyjny jest przypisany do pojazdu, a nie do kierowcy. Ta sama zasada dotyczy tablic indywidualnych. Zatem po sprzedaży samochodu lub motocykla, numer wędruje razem z nim do nowego właściciela.

Polecamy: Pakiet 3 wideoszkoleń Zmiany w prawie pracy – pendrive

Co więcej, w przypadku gdy nowy nabywca mieszka na terenie tego samego województwa, co poprzedni właściciel auta/motocykla może on pozostawić indywidualne tablice rejestracyjne bez konieczności przerejestrowywania pojazdu. W ten sposób można stać się właścicielem indywidualnych tablic rejestracyjnych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zobacz też: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Indywidualne tablice rejestracyjne – koszty i zasady

Żeby zarejestrować pojazd z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi trzeba się udać do właściwego wydziału komunikacji oraz wypełnić stosowny wniosek. Przed przyjęciem wniosku należy ponieść opłaty – w sumie 1100,50 zł w przypadku samochodu oraz ok. 500 zł w przypadku motocykla. W sytuacji, w której wyraz bądź skrót, który sobie wybraliśmy jest już zajęty w naszym województwie urzędnicy mogą zarejestrować go oznaczając kolejnym z listy znacznikiem województwa (np. od W0 do W9). Tym samym w każdym województwie może poruszać się 10 samochodów z taką samą nazwą widniejącą na tablicach indywidualnych, np. W0 LEON, W1 LEON, W2 LEON, etc. Na indywidualne tablice rejestracyjne czeka się około trzech tygodni, w przypadku, gdy chcemy poruszać się po drogach do czasu, aż nie odbierzemy tablic indywidualnych dla pojazdu możemy wykupić tymczasowe tablice rejestracyjne (koszt ok. 50 zł).

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama