| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie i wtórnik

Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie i wtórnik

Nalepka kontrolna z numerem rejestracyjnym umieszczona na szybie pojazdu jest w razie potrzeby trudna do usunięcia. W przypadku wymiany szyby niemożliwe jest jej przeklejenie. Czy można wyrobić wtórnik nalepki kontrolnej z numerami rejestracyjnymi?

Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie

W przypadku, gdy przerejestrowaliśmy samochód, dobrze jest chociażby ze względów estetycznych pozbyć się z przedniej szyby naklejki kontrolnej z poprzednim numerem rejestracyjnym. Niestety naklejka kontrolna jest wykonana w technice, która uniemożliwia przenoszenie jej w inne miejsce. Konkretnie - jest pocięta, w związku z tym próba oderwania jej od szyby kończy się rozerwaniem na drobne trudne do usunięcia kawałki. Jak zatem ją usunąć, by nie pozostawić drobnych kawałków na szybie?

Zobacz też: Wydanie wtórnika karty pojazdu

W tym celu przyda się skalpel lub żyletka, źródło ciepła, sucha szmatka i spirytus. Jeżeli ściągamy naklejkę w słoneczny dzień, warto ustawić auto przodem do słońca, tak by rozgrzało foliową nalepkę. Następnie należy podważyć jej koniec skalpelem i ostrożnie z wyczuciem odrywać przesuwając skalpel dalej pod folią. Przy dużej dozie ostrożności uda nam się odkleić naklejkę już za pierwszym razem w całości.

Jeżeli jesteśmy zmuszeni przeprowadzić tę operację w chłodny dzień, dobrze jest nagrzać wcześniej folię naklejki suszarką do włosów. Następnie powtórzyć sposób ściągania opisany wyżej. Na szybie najprawdopodobniej pozostaną resztki kleju, które z łatwością usuniemy spirytusem i szmatką.

Zobacz też: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - wtórnik

Wspomnieliśmy już, że zerwanie naklejki kontrolnej z szyby i ponowne jej naklejenie uniemożliwia jej specjalna konstrukcja. Co zatem zrobić w przypadku, gdy uszkodzeniu uległa przednia szyba i byliśmy zmuszeni ją wymienić? Czy można w wydziale komunikacji uzyskać wtórnik naklejki kontrolnej? Można. Kosztuje to w sumie 19 zł. W wydziale komunikacji należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika naklejki kontrolnej, okazać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód wykupienia polisy OC. Jeżeli zamówiliśmy naklejkę przez internet w stosownym wydziale komunikacji, musi ją odebrać właściciel samochodu. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »