| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis o badaniu technicznym to problem każdego właściciela auta, które ma je dłużej niż 6 lat. Co należy zrobić w takim przypadku?

Art 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wymienia okoliczności, w których zatrzymuje się dowód rejestracyjny. Zgodnie z tym przepisem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c.

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Zobacz też: Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Nie można zatrzymać dowodu rejestracyjnego za brak miejsca na wpis badania?

Ustawodawca nie przewidział więc możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego gdy upłynął termin badania technicznego pojazdu, a kierujący legitymuje się jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, gdyż w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu o przeprowadzeniu badania technicznego.

Niektórzy Policjanci, próbują zatrzymać dowód na podstawie art. 78 ust. 2 pkt. 2 ustawy Prd sugerując, że data kolejnego badania technicznego zapisana w starym dowodzie jest nieaktualna, tj. niezgodna ze stanem faktycznym (data w zaświadczeniu). A to stanowi powód do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych

Zaświadczenie od diagnosty SKP

Taka naprawdę nie ma jasnych przepisów dotyczących tego czy trzeba wymieniać dowód na nowy. Wiele osób porusza się pojazdem mając stary dowód oraz zaświadczenie od diagnosty SKP przez okres nawet roku. W zależności od Policjanta zaświadczenie jest uznawane bądź nie. Nie ma bowiem póki co żadnego potwierdzenia, że zaświadczenie od SKP stanowi dokument uprawniający do poruszania się pojazdem. To urzędnik może nanieść w tymczasowym dowodzie rejestracyjnym stosowną adnotację o przeprowadzonym badaniu. Samo zaświadczenie nie jest w rozumieniu przepisów prawa dokumentem.

Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego - ubezpieczenie

Warto jednak wyrobić nowy dowód rejestracyjny z uwagi na ubezpieczenie OC i AC. Firmy ubezpieczeniowe szukają zawsze jakichkolwiek nieprawidłowości, aby móc wytłumaczyć zaniechanie wypłaty należnego odszkodowania. Mając tzw. twardy dowód rejestracyjny nie będą mieć do tego prawa.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK