reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Czasowa rejestracja pojazdu 2020. Tylko dla dealerów i producentów!

Czasowa rejestracja pojazdu 2020. Tylko dla dealerów i producentów!

Firmy mają dużo wygodniej. Czasowa rejestracja pojazdu 2020 sprawia, że przedsiębiorca może wyrobić jedną tablicę rejestracyjną i montować ją na kilku pojazdach.

Jazda próbna? To tylko po placu. Samochód nie jest zarejestrowany, tym samym nie można nim wyjechać na drogi publiczne. To historia, którą opowiedzieć może wielu kupujących auto w komisie. Na szczęście nie jest ona już aktualna. A wszystko za sprawą zmian przepisów, które weszły w życie 11 lipca 2019 roku i wprowadziły w wydziałach komunikacji pojęcie profesjonalnej rejestracji pojazdów. Na mocy nowych zapisów prawnych właściciel komisu może kupić jeden zestaw tablic, a później wykorzystywać je w różnych samochodach.

Czasowa rejestracja pojazdu 2020 wydawana na bazie decyzji starosty

Na czym konkretnie polega czasowa rejestracja pojazdu 2020 na firmę? Jej podstawą jest oczywiście decyzja starosty, która zostaje wydana po wniesieniu opłaty administracyjnej. Różnice? Tablice rejestracyjne otrzymują nie czarne, a zielone litery. Dodatkowo poza dowodem rejestracyjnym wydawane są też blankiety. Cel wprowadzenia pojęcia profesjonalnej rejestracji pojazdów jest jeden. Ustawodawca chciał ułatwić zadanie dealerom, właścicielom komisów, ale również importerom czy ośrodkom badawczym.

Czasowa rejestracja pojazdu na firmę pozwala eksploatować kilka pojazdów, ale ograniczyć ilość formalności do jednorazowej wizyty w urzędzie. Zarejestrowanie podmiotu jako uprawnionego do korzystania z czasowej rejestracji pojazdu będzie ważne rok. Po tym terminie wymagane jest przedłużenie uprawnień. Jeżeli chodzi o dowód rejestracyjny wraz z tablicami, czas ich ważności na ogół ma sięgać 30 dni. Kiedy będzie możliwe przedłużenie tego terminu? Chociażby w przypadku prowadzenia badań homologacyjnych - wtedy ważność tablic sięgnie nawet 6 miesięcy.

Zobacz również: Czasowa rejestracja pojazdu

Czasowa rejestracja pojazdu 2020 - maksymalnie 100 kompletów!

Po minięciu terminu ważności profesjonalny dowód rejestracyjny i tablice będą podlegać zwrotowi. Przedsiębiorca, który nie dochowa tego obowiązku, będzie podlegać karze przyznanej na drodze administracyjnej przez starostę. Co więcej, w tym samym czasie firma może wystąpić o maksymalnie 100 kompletów profesjonalnych tablic i dowodów. Liczba ta może być zwiększona przede wszystkim w jednym przypadku - gdy występuje o to producent samochodów na potrzeby badań nowego modelu.

Korzystania z czasowej rejestracji pojazdu 2020 ułatwi zadanie firmom. Nakłada na ich właścicieli jednak dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek prowadzenia wykazu użytkowanych samochodów w ramach jednego numeru rejestracyjnego. Do czego to konieczne? Zastosowań księgi może być kilka. Nietrudno jednak wyobrazić sobie np. przypadek że jej wpis może się okazać pomocny chociażby podczas ustalania sprawcy popełnienia wykroczenia zarejestrowanego fotoradarem.

Ile kosztuje czasowa rejestracja pojazdu na firmę? Za uzyskanie decyzji o możliwości uzyskania zielonych tablic rejestracyjnych przedsiębiorca zapłaci 100 złotych. Taki sam będzie prawdopodobnie koszt przedłużenia decyzji po 12 miesiącach. Jeżeli chodzi o dokumenty, opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego sięga 10 złotych, 80 złotych kosztują tablice, a 15 złotych nalepki legalizacyjne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czasowa rejestracja pojazdu 2020. Tylko dla dealerów i producentów! Fot. Fotolia
Czasowa rejestracja pojazdu 2020. Tylko dla dealerów i producentów! Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama