| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Utrata lub zniszczenie tablic rejestracyjnych

Utrata lub zniszczenie tablic rejestracyjnych

Co zrobić w sytuacji, gdy nasze tablice rejestracyjne zostały skradzione lub zniszczone? Czy zostaną nam wydane tablice z nowym numerem czy też zachowamy dotychczasowy? Jakie dokumenty będą nam niezbędne?

W przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu wydaje nowy dowód rejestracyjny oraz zalegalizowane tablice rejestracyjne z nowym numerem rejestracyjnym oraz nalepkę kontrolną. A tego dokonać do wniosku należy dołączyć:
1. dotychczasowy dowód rejestracyjny;
2. kartę pojazdu, jeśli była wydana;
3. zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzający zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych.

Jeżeli zgubimy tablice rejestracyjne, wówczas musimy zgłosić się do urzędu rejestrującego z wnioskiem o rejestrację pojazdu, z tymże musimy:
1. oddać dotychczasowy dowód rejestracyjny,
2. przedstawić karę pojazdu, o ile była wydana;
3. złożyć stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań (organ rejestrujący zabezpiecza się w ten sposób przed różnego rodzaju oszustwami ze strony właścicieli pojazdów).

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Jeżeli nasze tablice zostały zniszczone, wówczas możliwe są dwie opcje. Po pierwsze, organ rejestrujący może na wniosek właściciela pojazdy wydać nowy dowód rejestracyjny i tablice nowym numerem po oddaniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego i przedstawieniu karty pojazdy, jeśli była wydana.

Po drugie, jeżeli z oddanych tablic rejestracyjnych można odczytać numer rejestracyjny pojazdu, wówczas organ rejestrujący może wydać wtórnik tablic rejestracyjnych (a więc zachowamy nasz dotychczasowy numer rejestracyjny). Wybór należy do właściciela pojazdu. W tej sytuacji również musimy przedstawić dowód rejestracyjny i kartę pojazdu oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne.

Zobacz serwis: Auto i formalności

Oczywiście ponowna rejestracja pojazdu wiąże się z takimi samymi kosztami, jak za pierwszym razem:
1. za wydanie dowodu rejestracyjnego: 54 zł;
2. za komplet nalepek legalizacyjnych: 12,50 zł;
3. za nalepkę kontrolną na szybę pojazdu: 18,50 zł;
4. koszty tablic rejestracyjnych: tu koszty wahają się od 30 zł do 1000 zł, w zależności od tego, z jakim pojazdem mamy do czynienia (tablice rejestracyjne samochodowe do wydatek rzędu 80 zł, ale za tablice indywidualne zapłacimy aż 1000 zł).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »