| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Rejestracja pojazdu objętego współwłasnością

Rejestracja pojazdu objętego współwłasnością

W dowodzie rejestracyjny oprócz danych identyfikujących pojazd, znajdą się również dane dotyczące właściciela pojazdu. Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności musi znaleźć t odzwierciedlenie w treści dowodu rejestracyjnego.

Samochód jako współwłasność

To jak postąpimy przy rejestracji samochodu zależy również od sposobu w jaki samochód stał się współwłasnością. Z jednej strony samochód może stać się współwłasnością, jeżeli zostanie kupiony przez dwie osoby. Z drugiej strony może się to też stać na podstawie darowizny udziału w pojeździe.

Ten drugi sposób jest też najpopularniejszy. Przede wszystkim to dogodny sposób na zdobycie zniżek dla młodego kierowcy. Przykładowo samochód należący do ojca, w drodze umowy darowizny staje się współwłasnością dotychczasowego właściciela i jego syna.

W takim przypadku jednak samo zawarcie umowy darowizny nie wystarczy. Konieczne jest również podjęcie szeregu kroków, takich jak opłacenie (jeżeli jest wymagane) podatku od spadków i darowizny. Po drugie trzeba będzie udać się do Wydziału Komunikacji i dokonać niezbędnych zgłoszeń.

Podatek

Nie zawsze w przypadku darowizny podatek będzie musiał być opłacony. Z podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny (I grupa podatkowa, np. współmałżonek, rodzic, dziecko), dopisani jako współwłaściciele. W przypadku dopisania osoby spoza najbliższej rodziny (kuzyn, kolega), należy wpłacić podatek wynoszący 2% od wartości obciążenia.

Zobacz serwis: Podatki

Rejestracja

Po opłaceniu podatku pozostanie już wizyta w Wydziale Komunikacji. Trzeba pamiętać by zabrać ze sobą dowody osobiste obu współwłaścicieli, kartę pojazdu (o ile została wydana), dowód rejestracyjny, polisę OC, akt darowizny i dowód własności pojazdu. Urzędnik, na podstawie dostarczonych dokumentów, dopisze do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela.

Zobacz serwis: Rejestracja pojazdów

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W dowodzie rejestracyjny oprócz danych identyfikujących pojazd, znajdą się również dane dotyczące właściciela pojazdu.
W dowodzie rejestracyjny oprócz danych identyfikujących pojazd, znajdą się również dane dotyczące właściciela pojazdu.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »