| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Rejestracja pojazdu objętego współwłasnością

Rejestracja pojazdu objętego współwłasnością

W dowodzie rejestracyjny oprócz danych identyfikujących pojazd, znajdą się również dane dotyczące właściciela pojazdu. Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności musi znaleźć t odzwierciedlenie w treści dowodu rejestracyjnego.

Samochód jako współwłasność

To jak postąpimy przy rejestracji samochodu zależy również od sposobu w jaki samochód stał się współwłasnością. Z jednej strony samochód może stać się współwłasnością, jeżeli zostanie kupiony przez dwie osoby. Z drugiej strony może się to też stać na podstawie darowizny udziału w pojeździe.

Ten drugi sposób jest też najpopularniejszy. Przede wszystkim to dogodny sposób na zdobycie zniżek dla młodego kierowcy. Przykładowo samochód należący do ojca, w drodze umowy darowizny staje się współwłasnością dotychczasowego właściciela i jego syna.

W takim przypadku jednak samo zawarcie umowy darowizny nie wystarczy. Konieczne jest również podjęcie szeregu kroków, takich jak opłacenie (jeżeli jest wymagane) podatku od spadków i darowizny. Po drugie trzeba będzie udać się do Wydziału Komunikacji i dokonać niezbędnych zgłoszeń.

Podatek

Nie zawsze w przypadku darowizny podatek będzie musiał być opłacony. Z podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny (I grupa podatkowa, np. współmałżonek, rodzic, dziecko), dopisani jako współwłaściciele. W przypadku dopisania osoby spoza najbliższej rodziny (kuzyn, kolega), należy wpłacić podatek wynoszący 2% od wartości obciążenia.

Zobacz serwis:Podatki

Rejestracja

Po opłaceniu podatku pozostanie już wizyta w Wydziale Komunikacji. Trzeba pamiętać by zabrać ze sobą dowody osobiste obu współwłaścicieli, kartę pojazdu (o ile została wydana), dowód rejestracyjny, polisę OC, akt darowizny i dowód własności pojazdu. Urzędnik, na podstawie dostarczonych dokumentów, dopisze do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela.

Zobacz serwis: Rejestracja pojazdów

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK