| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Już niebawem kierowcy będą mogli korzystać z ułatwień, bowiem od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie dowodu rejestracyjnego lub polisy OC, może otrzymać mandat lub naganę. Od poniedziałku, 1 października, ma się to zmienić i kierowcy nie posiadający przy sobie dowodu rejestracyjnego lub polisy OC w trakcie kontroli drogowej nie będą musieli wozić ze sobą wymienionych dokumentów. To efekt zmian przyjętych przez Sejm w maju br., dotyczących ustawy Prawo o ruchu drogowym. W trakcie kontroli drogowej policja będzie miała możliwość sprawdzenia danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie przy sobie prawa jazdy wciąż będzie obowiązkowe, a papierowy dowód rejestracyjny będzie potrzebny w trakcie wizyt w stacjach kontroli pojazdów, by wstawić w nim pieczątkę potwierdzającą wykonanie badania. Papierowy dowód rejestracyjny będzie także niezbędny w trakcie wyjazdów poza granice Polski.

A co z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję w razie takiej konieczności? Dotychczas dokument był zatrzymywany fizycznie, z kolei od 1 października policja odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym, dzięki czemu dane trafią do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierowca pojazdu otrzyma pokwitowanie (jak dotychczas).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »