| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Już niebawem kierowcy będą mogli korzystać z ułatwień, bowiem od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie dowodu rejestracyjnego lub polisy OC, może otrzymać mandat lub naganę. Od poniedziałku, 1 października, ma się to zmienić i kierowcy nie posiadający przy sobie dowodu rejestracyjnego lub polisy OC w trakcie kontroli drogowej nie będą musieli wozić ze sobą wymienionych dokumentów. To efekt zmian przyjętych przez Sejm w maju br., dotyczących ustawy Prawo o ruchu drogowym. W trakcie kontroli drogowej policja będzie miała możliwość sprawdzenia danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie przy sobie prawa jazdy wciąż będzie obowiązkowe, a papierowy dowód rejestracyjny będzie potrzebny w trakcie wizyt w stacjach kontroli pojazdów, by wstawić w nim pieczątkę potwierdzającą wykonanie badania. Papierowy dowód rejestracyjny będzie także niezbędny w trakcie wyjazdów poza granice Polski.

A co z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję w razie takiej konieczności? Dotychczas dokument był zatrzymywany fizycznie, z kolei od 1 października policja odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym, dzięki czemu dane trafią do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierowca pojazdu otrzyma pokwitowanie (jak dotychczas).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »