reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Jak krok po kroku dodać współwłaściciela do samochodu?

Jak krok po kroku dodać współwłaściciela do samochodu?

Poprzez dodanie współwłaściciela do samochodu możemy prawnie uregulować podział kosztów eksploatacji samochodu czy też przeniesiemy zniżki w ubezpieczeniu. Podpowiadamy jak dodać współwłaściciela do samochodu.

Po pierwsze należy sporządzić akt darowizny, w którym to właściciel przekaże cześć udziałów w samochodzie na współwłaściciela. Od momentu sporządzenia umowy obie osoby stają się właścicielami pojazdu na równych prawach.

Odpowiedni druk aktu darowizny można otrzymać w Wydziale Komunikacji danego powiatu czy gminy lub znajdziemy go w sieci. Akt powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego z właścicieli.

Zobacz również: Dokumenty niezbędne do rejestracji auta

Następnie z aktem darowizny należy udać się do Urzędu Skarbowego i tam wypełnić druk PCC - 1 oraz jeśli potrzeba, zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Z podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny (I grupa podatkowa, np. współmałżonek, rodzic, dziecko), dopisani jako współwłaściciele. W przypadku dopisania osoby spoza najbliższej rodziny (kuzyn, kolega), należy wpłacić podatek wynoszący 2% od wartości pojazdu wyliczonej przez pracownika urzędu.

Gdy wszystkie formalności w Urzędzie Skarbowym zostaną załatwione, należy ponownie udać się do Wydziału Komunikacji. Trzeba pamiętać by zabrać ze sobą dowody osobiste obu współwłaścicieli (ewentualnie upoważnienie na druku urzędowym wypisane przez jednego z nich), kartę pojazdu (o ile została wydana), dowód rejestracyjny, polisę OC, akt darowizny i dowód własności pojazdu. Urzędnik, na podstawie dostarczonych dokumentów, dopisze do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela.

Zobacz również: Jak podarować samochód?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Pozostaje jedynie kwestia ubezpieczenia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej podchodzi do stawki za ubezpieczenie w przypadku dwóch właścicieli, dlatego najlepiej zapytać o stawki i naliczanie zniżek swojego agenta ubezpieczeniowego.

Zazwyczaj jest tak, że w przypadku np. ojca i syna, gdzie ojciec ma duże zniżki za bezszkodową jazdę, a syn ma powiększoną stawkę za wiek poniżej 26 lat, można opłacać OC wg. stawki ojca.

Stąd coraz powszechniejsze dodawanie dziecka jako współwłaściciela, ponieważ w przypadku dalszej bezszkodowej jazdy, na konto dziecka będą naliczane zniżki. W przypadku dodania współpracownika czy kolegi, można prawnie uregulować koszty eksploatacji auta.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 12.06.2020

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fot. shutterstock
Fot. shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama