| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Jak krok po kroku dodać współwłaściciela do samochodu?

Jak krok po kroku dodać współwłaściciela do samochodu?

Poprzez dodanie współwłaściciela do samochodu możemy prawnie uregulować podział kosztów eksploatacji samochodu, czy też umożliwimy komuś z rodziny rozpoczęcie naliczania zniżek w towarzystwie ubezpieczeniowym. Podpowiadamy jak dodać współwłaściciela do samochodu.

Po pierwsze, należy sporządzić akt darowizny, w którym to właściciel przekaże cześć udziałów w samochodzie na współwłaściciela. Od momentu sporządzenia umowy obie osoby stają się właścicielami pojazdu na równych prawach.

Odpowiedni druk aktu darowizny można otrzymać w Wydziale Komunikacji danego powiatu czy gminy lub znajdziemy go w sieci. Akt powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach, dla każdego z właścicieli.

Zobacz również: Dokumenty niezbędne do rejestracji auta

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018

Następnie z aktem darowizny należy udać się do Urzędu Skarbowego i tam wypełnić druk PCC - 1 oraz, jeśli potrzeba, zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Z podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny (I grupa podatkowa, np. współmałżonek, rodzic, dziecko), dopisani jako współwłaściciele. W przypadku dopisania osoby spoza najbliższej rodziny (kuzyn, kolega), należy wpłacić podatek wynoszący 2% od wartości obciążenia.

Gdy wszystkie formalności w Urzędzie Skarbowym zostaną załatwione, należy ponownie udać się do Wydziału Komunikacji. Trzeba pamiętać by zabrać ze sobą dowody osobiste obu współwłaścicieli, kartę pojazdu (o ile została wydana), dowód rejestracyjny, polisę OC, akt darowizny i dowód własności pojazdu. Urzędnik, na podstawie dostarczonych dokumentów, dopisze do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela.

Zobacz również: Jak podarować samochód?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Pozostaje jedynie kwestia ubezpieczenia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej podchodzi do stawki za ubezpieczenie w przypadku dwóch właścicieli, dlatego najlepiej zapytać o stawki i naliczanie zniżek swojego agenta ubezpieczeniowego.

Zazwyczaj jest tak, że w przypadku np. ojca i syna, gdzie ojciec ma duże zniżki za bezszkodową jazdę, a syn ma powiększoną stawkę za wiek poniżej 26 lat, można opłacać OC wg. stawki ojca.

Stąd coraz powszechniejsze dodawanie dziecka jako współwłaściciela, ponieważ w przypadku dalszej bezszkodowej jazdy, na konto dziecka będą naliczane zniżki. W przypadku dodania współpracownika czy kolegi, można prawnie uregulować koszty eksploatacji auta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »