reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Co zrobić, gdy organ odmówi rejestracji samochodu?

Co zrobić, gdy organ odmówi rejestracji samochodu?

Odmowa rejestracji samochodu oznacza, że pojazd nie będzie dopuszczony do ruchu. Od tej decyzji przysługuje jednak odwołanie. Sprawdź, co zrobić w takim wypadku.

Zgodnie z art. 72 Prawa o ruchu drogowym wymogiem dopuszczenia samochodu do ruchu ulicznego jest jego uprzednie zarejestrowanie. Rejestracji pojazdu dokonuje na wniosek właściciela starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice rejestracyjne.

Jednak, aby organ administracji dokonał rejestracji samochodu, konieczne jest dostarczenie szeregu niezbędnych dokumentów, m.in. stanowiących dowód własności pojazdu oraz świadectwo homologacji.

Jeszcze przed złożeniem odpowiedniego wniosku warto postarać się o wszelkie potrzebne dokumenty. Wynika to z faktu, iż brak jakiegokolwiek wymaganego dowodu będzie prowadził do odmowy rejestracji pojazdu. Organ może odmówić rejestracji, jeżeli zamiast wymaganego dowodu własności samochodu osoba rejestrująca złoży jedynie dowody potwierdzające własność jedynie jego części. Odmowa rejestracji, podobnie zresztą jak zarejestrowanie pojazdu, następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Zobacz również: Kiedy sprzedać samochód?

Od takiej decyzji podmiotowi rejestrującemu przysługuje odwołanie, co wynika z art. 127 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przepisem podmiotem właściwym do jego rozpatrzenia jest organ wyższego stopnia.

Zobacz również: Rejestracja samochodu

W stosunku do starosty, w którego kompetencji jest rejestracja pojazdów, organem wyższego stopnia będzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze, co wynika z art. 17 Kodeksu postępowania administracyjnego. Samo odwołanie powinno być wniesione za pośrednictwem organu, który wydał skarżoną decyzję. Wnosi się je w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona - ustnie od dnia jej ogłoszenia. Sporządzenie odwołania nie jest trudne. Nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia. Nie jest konieczne zatem powoływanie się na naruszone przepisy. Wystarczy jeżeli strona wskaże, iż nie jest zadowolona z wydanej decyzji.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym,

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama