reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Polisa OC dla taksówki, wypożyczalni i szkoły jazdy jest droga?

Polisa OC dla taksówki, wypożyczalni i szkoły jazdy jest droga?

Porównania cen obowiązkowych polis OC, zwykle dotyczą osób wykorzystujących samochód tylko do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (tzw. konsumentów). Warto zatem sprawdzić, czy za wymagane ubezpieczenie znacznie więcej będą musieli zapłacić przedsiębiorcy prowadzący np. małe wypożyczalnie aut lub szkoły jazdy. Interesująco przedstawia się również koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC dla osoby, która przewozi pasażerów w ramach systemu Uber.

Ubezpieczenie auta ze znakiem „L” będzie szczególnie kosztowne

Wpływ nietypowego wykorzystania auta i prowadzonej działalności gospodarczej na koszt ubezpieczenia OC, porównywarka Ubea.pl sprawdziła na przykładzie czterdziestojednoletniego właściciela Opla Corsy (2011 r.) z Warszawy. W ramach poszczególnych wariantów analizy, ten mieszkaniec stolicy:

  • Wariant 1: pracuje na stanowisku urzędnika i użytkuje swój samochód jako osoba prywatna
  • Wariant 2: jest przedsiębiorcą i używa Opla jako samochód do nauki jazdy (w ramach małej szkoły nauki jazdy)
  • Wariant 3: jest przedsiębiorcą i używa Opla jako wypożyczany samochód (w ramach małej wypożyczalni)
  • Wariant 4: jest przedsiębiorcą i używa Opla do zarobkowego przewozu osób (w ramach systemu Uber)

Zobacz też: Czy warto kupić OC na raty?

Pozostałe założenia dotyczące analizy, zostały przedstawione w poniższej tabeli. To zestawienie prezentuje również poziom składki za OC oferowanej przez poszczególnych ubezpieczycieli. Nietrudno zauważyć, że koszty obowiązkowego ubezpieczenia znacząco rosną, gdy właściciel samochodu wybiera jeden z niestandardowych sposobów wykorzystania swojego pojazdu.

Najlepszym dowodem jest przeciętny poziom składki za obowiązkowe OC. Wynosi on 887 zł w przypadku samochodu wykorzystywanego tylko prywatnie. Najdroższa jest polisa dla auta używanego w ramach nauki jazdy (średnia składka: 2223 zł). „Tak wysoki koszt ubezpieczenia auta z „elką”, to skutek wcześniejszych doświadczeń ubezpieczycieli. Ze względu na dużą liczbę wypadków powodowanych przez kursantów, ubezpieczenie tego samego Opla Corsy będzie o 151% droższe, gdy właściciel użyje auta do nauki jazdy” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz też: Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?

 Właściciel przykładowego samochodu będzie musiał zapłacić o 151% więcej za obowiązkowe ubezpieczenie OC, gdy zadeklaruje wykorzystywanie pojazdu do nauki jazdy.

Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl zwraca również uwagę na relatywnie wysokie koszty związane z ubezpieczeniem przykładowego Opla Corsy wykorzystywanego do wynajmu (w ramach małej wypożyczalni) lub zarabiania na przewozie osób za pośrednictwem systemu Uber. W obydwu przypadkach, roczne ubezpieczenie OC będzie o 131% droższe niż analogiczna polisa dotycząca samochodu wykorzystywanego tylko do celów prywatnych. Taka zwyżka kosztów ubezpieczenia również jest związana z większym ryzykiem spowodowania wypadku.

Zobacz też: Haczyki w ubezpieczeniach Assistance

W analizowanym przykładzie, wykorzystanie auta jako pojazdu do wynajmu (wypożyczalnia) lub przewozu osób (system Uber), również wiąże się z wzrostem kosztów obowiązkowego OC o ponad 100%.

Sprawdź, ile wynosi składka za taksówkę lub auto do nauki jazdy na kalkulatorze OC

*- Pozostałe założenia: ubezpieczający parkuje czerwonego Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.) w garażu indywidualnym (Warszawa, 04 - 301) i używa go regularnie. Właściciel samochodu użytkuje go tylko w kraju. Przebieg Opla Corsy to 75 000 km (spodziewany roczny przebieg wynosi 15 000 km). Auto zostało zakupione jako nowe w salonie Opla, jest wyposażone w fabryczny immobilizer i nie posiada uszkodzeń. Data pierwszej rejestracji samochodu to 10 maj 2011 r. Właścicielem Opla Corsy jest czterdziestojednolatek, który wraz z żoną wychowuje dwoje dzieci (7 lat, 11 lat). Kierowca posiada prawo jazdy od 14 czerwca 1995 r. Opel Corsa to jedyny samochód w gospodarstwie domowym. Ubezpieczający jest głównym użytkownikiem pojazdu. Posiadacz auta przez minione pięć lat ubezpieczał się w Allianz Direct. Zniżka dotycząca ostatniej umowy to 50% (zero szkód w minionych 7 latach). Polisa OC ma obowiązywać od 25 sierpnia 2017 r. Ubezpieczenie zostanie zamówione przez Internet i opłacone jednym przelewem. Klient akceptuje domyślne pakiety ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele.                               

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl

Przedsiębiorcy zawsze powinni korzystać z porównywarki polis …

Na podstawie danych z powyższej tabeli, można wyciągnąć jeszcze jeden ciekawy wniosek. Okazuje się bowiem, że firmy oferujące najtańsze ubezpieczenie OC dla osoby wykorzystującej samochód do prywatnych celów, niekoniecznie są liderami cenowymi w trzech innych wariantach. Za przykład może posłużyć marka Link4, która oferuje zdecydowanie najtańszą polisę w przypadku wykorzystania samochodu do celów prywatnych. Ten sam ubezpieczyciel w pozostałych trzech wariantach (auto do nauki jazdy, wypożyczany samochód i przewóz osób w ramach Ubera), wycenił obowiązkową polisę na ponad 2900 zł, czyli znacznie więcej od średniej. „Przykład dotyczący Link4 udowadnia, że osoby wykorzystujące auto w nietypowy sposób, zawsze powinny korzystać z porównywarek ubezpieczeniowych” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Źródło: Sprawdź różnicę w OC dla taksówki i kierowcy Ubera

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama