Kategorie

Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?

Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?
Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?
Kierowca korzystający z pożyczonego pojazdu, może spowodować poważne szkody (osobowe i majątkowe). W związku z tym, rodzi się pytanie, czy osoba pożyczająca samochód, motocykl lub motorower, musi z własnej kieszeni pokryć spowodowane szkody?

Z roku na rok, wypożyczanie samochodu lub jednośladu, staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Takie rozwiązanie jest częściej wykorzystywane na terenie Europy Zachodniej. Osoby, które jeszcze nigdy wcześniej nie korzystały z wypożyczonego samochodu, motocykla lub motoroweru, często mają pewne obawy i pytania dotyczące potrzebnego ubezpieczenia. Nie ulega wątpliwości, że kierowca korzystający z pożyczonego pojazdu, również może spowodować poważne szkody (osobowe i majątkowe). W związku z tym, rodzi się pytanie, czy osoba pożyczająca samochód, motocykl lub motorower, musi z własnej kieszeni pokryć spowodowane szkody. Na to oraz inne pytania dotyczące wynajmu pojazdu, postanowili odpowiedzieć eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz też: Haczyki w ubezpieczeniach Assistance

Wypożyczalnia musi opłacić przynajmniej obowiązkową polisę OC

Dla osób znających podstawowe regulacje dotyczące komunikacyjnych ubezpieczeń OC, jasny jest fakt, że wypożyczalnia samochodów lub jednośladów, nie może zrezygnować z takich polis. Obowiązek wykupienia obowiązkowej polisy, ciążący na wypożyczalni pojazdów mechanicznych wynika z faktu, że taka firma przez cały czas pozostaje właścicielem samochodów lub jednośladów oferowanych na wynajem. W odpowiedzi na potrzeby wypożyczalni samochodów, firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne pakiety polis OC dla kilkudziesięciu lub kilkuset pojazdów. W wielu przypadkach, takie obowiązkowe polisy dotyczące jednego wypożyczanego auta są droższe, niż ubezpieczenia OC oferowane klientom indywidualnym. „Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wyższą wypadkowość wynikającą m.in. z częstej zmiany kierowców i słabej znajomości okolicy przez osoby użytkujące pojazdy” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Wypożyczalnia samochodów, motocykli lub motorowerów jako właściciel oferowanych pojazdów, powinna wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele oferują wypożyczalniom specjalne „hurtowe” polisy.

Zobacz też: Jak ubezpieczyć auto przy kredycie lub leasingu?

Reklama

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, obowiązkowa polisa OC chroni odpowiedzialność cywilną każdego kierującego (w tym również kierowcy, który wypożyczył samochód) w odniesieniu do szkód wyrządzonych innym użytkownikom drogi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie obowiązkowe ubezpieczenie nie zapewnia finansowej ochrony przed zniszczeniami samochodu prowadzonego przez sprawcę wypadku i obrażeniami, które sprawca może odnieść w wypadku spowodowanym przez siebie.

Obowiązkowa polisa OC nie ochroni osoby wypożyczającej pojazd przed skutkami zniszczenia prowadzonego auta, motocykla lub motoroweru i finansowymi skutkami obrażeń w spowodowanym przez siebie wypadku.

Zobacz też: Czy roczny przebieg ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Dodatkowe ubezpieczenia stanowią odpowiednik autocasco i NNW

W związku z ograniczonym zakresem ochrony obowiązkowego OC dla kierowców, krajowe i zagraniczne ubezpieczalnie nie poprzestają na opłacaniu takiej polisy. Osoba wypożyczająca pojazd, zwykle będzie musiała pokryć koszty dodatkowych ubezpieczeń. Mowa o następujących polisach:

 • ubezpieczeniu pojazdu od uszkodzeń CDW (ang. Collision Damage Waiver) - takie ubezpieczenie zapewnia wypożyczalni odszkodowanie za zniszczenia będące skutkiem wypadku drogowego (z wyłączeniem niewielkiej sumy samodzielnie pokrywanej przez wypożyczającego klienta)
 • ubezpieczeniu od kradzieży i utraty pojazdu TW (ang. Theft Waiver) - to ubezpieczenie zapewnia wypożyczalni odszkodowanie za kradzież lub utratę samochodu (z wyłączeniem niewielkiej sumy samodzielnie pokrywanej przez wypożyczającego klienta)
 • rozszerzonym ubezpieczeniu pojazdu od uszkodzeń SCDW (ang. Super Collision Damage Waiver) - jest to odpowiednik standardowego ubezpieczenia CDW, który dodatkowo wyłącza jakąkolwiek odpowiedzialność finansową wypożyczającego klienta za skutki wypadku. Ze względu na zupełne wyłączenie odpowiedzialności osoby wypożyczającej auto, ubezpieczenie SCDW jest droższe od standardowej polisy CDW
 • ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków PAI (ang. Personal Accident Insurance) - taka polisa zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy osoba kierująca wypożyczonym autem lub jeden z jej pasażerów, odniesie obrażenia na wskutek wypadku. Wypłata z ubezpieczenia PAI jest niezależna od tego, kto spowodował wypadek i może się kumulować razem ze świadczeniem dotyczącym OC.

„Nietrudno zauważyć, że wymienione polisy łącznie stanowią odpowiednik ubezpieczenia autocasco, które może nabyć właściciel prywatnego samochodu oraz standardowej polisy NNW. Polisa SCDW funkcjonuje podobnie, jak autocasco bez udziału własnego” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Osoba wypożyczająca pojazd, zwykle musi opłacić polisy stanowiące odpowiednik autocasco. Ubezpieczenie NNW dla tymczasowego kierowcy i jego pasażerów, może być nieobowiązkowe (podobnie jak zakup odpowiednika AC bez udziału własnego).

Dowiedz się więcej o odpowiedzialności za wypadek spowodowany pożyczonym autem

Podczas zagranicznego wynajmu trzeba być bardziej ostrożnym …

Przed wyjazdem za granicę i wypożyczeniem tamtejszego pojazdu, warto zapamiętać skrótowe nazwy wymienionych powyżej ubezpieczeń (CDW, SCDW, TW, PAI). Takie samo nazewnictwo, możemy bowiem spotkać w wypożyczalniach z całej Europy. Niektóre wypożyczalnie należą do międzynarodowych sieci działających również na terenie Polski. Korzystanie z usług dużych wypożyczalni, zmniejsza ryzyko „haczyków” w umowie.

Zobacz też: Na które firmy ubezpieczeniowe najczęściej skarżą się kierowcy?

Niezależenie od wyboru firmy wypożyczającej pojazd za granicą, polski kierowca musi dokładnie przeanalizować warunki umowy. Nie należy godzić się na wynajem, jeżeli jakiś warunek takiego wypożyczenia pojazdu wzbudza wątpliwości (również ze względu na barierę językową). Na szczególną uwagę zasługuje poziom udziału własnego, czyli kwota wyznaczająca graniczną odpowiedzialność finansową kierowcy za uszkodzenie samochodu. „Taki limit szkód każdorazowo pokrywanych przez wypożyczającego klienta, może wynosić nawet 1000 euro - 1500 euro” - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W przypadku wynajmu droższego auta za granicą, kierowca może być zmuszony do opłacenia z własnej kieszeni kosztów naprawy wynoszących nawet 1000 euro - 1500 euro.

Źródło: Porównywarka OC Ubea.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?