reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Złamanie przepisów celnych zablokuje odszkodowanie AC

Złamanie przepisów celnych zablokuje odszkodowanie AC

Umowy autocasco zawarte przez kupujących auta z zagranicy mogą nie dawać ochrony ani w wypadku kradzieży, ani rozbicia, jeśli auto zostało nielegalnie sprowadzone na Polski obszar celny. Czasem wystarczy do tego choćby zaniżona wartość celna samochodu.

Kruczek prawny

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania AC w przypadku kradzieży czy rozbicia auta, jeżeli stwierdzą, iż zostało ono nielegalnie wprowadzone na polski obszar celny.

W praktyce oznacza to np. zaniżenie wartości celnej auta – przedstawienie, że auto warte 10.000 $ kupiono za 3.000$.

Zobacz też: Co jest brane pod uwagę przy kalkulacji składki OC?

Jeśli ubezpieczyciel dotrze do takich informacji (a potrafi być bardzo skrupulatny), może odmówić wypłacenia odszkodowania.

Odnosi się to także do akcyzy - również leżącej w gestii organów celnych. 

Kogo dotyczy to obecnie?

Zważywszy na fakt, iż w obrębie UE nie obowiązują cła, powyższa sytuacja dotyczy:

- samochodów sprowadzonych do Polski z UE, w zakresie akcyzy,

- samochodów wprowadzonych do Polski z krajów trzecich (np. USA), w zakresie cła i akcyzy.

Jeżeli, w którejś z deklaracji podatkowych wskazaliśmy za niską wartość samochodu, znacząco różniącą się o danych ubezpieczyciela, możemy mieć problemy z wypłatą odszkodowania. 

Powyższe regulacje dotyczą sytuacji, w której ubezpieczony wiedział o zaniżeniu. Jeśli np. kupił samochód w komisie i nie miał wpływu na sposób jego wprowadzenia do kraju, może się uchylić od odpowiedzialności.

Co ze starymi zobowiązaniami?

Uregulowanie zaległego cła, przedawnienie zobowiązania celnego i inne sytuacje skutkujące „wyczyszczeniem” stanu prawnego auta pozwalają na zachowanie uprawnień z ubezpieczenia AC.

Chęć uregulowania płatności może na nas ściągnąć konsekwencje karno-skarbowe, których starano się uniknąć.

Różne podejście

Brak jest jednolitego stanowiska towarzystw ubezpieczeniowych w tym zakresie. Większość jednak przewiduje ww. konsekwencje za nielegalne wprowadzenie samochodu na terytorium Polski.

Zobacz też: Od czego chroni ubezpieczenie AC?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowy autocasco zawarte przez kupujących auta z zagranicy mogą nie dawać ochrony ani w wypadku kradzieży, ani rozbicia, jeśli auto zostało nielegalnie sprowadzone na Polski obszar celny. Fot. Fotolia
Umowy autocasco zawarte przez kupujących auta z zagranicy mogą nie dawać ochrony ani w wypadku kradzieży, ani rozbicia, jeśli auto zostało nielegalnie sprowadzone na Polski obszar celny. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama