reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak zmienić ubezpieczenie OC?

Jak zmienić ubezpieczenie OC?

Poszukiwanie dobrej oferty ubezpieczenia OC warto zacząć nawet 3-4 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia. Ważne jest nie tylko znalezienie lepszej oferty, ale także skuteczne rozwiązanie poprzedniej umowy.

Z uwagi na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe ma w sobie zawarte mechanizmy automatycznego przedłużenia na następne 12 miesięcy, jeśli nie zostanie skutecznie wypowiedziana.

Krok 1: Uwaga na starą polisę

Chcąc zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela, pamiętaj o wystarczająco wczesnym rozpoczęciu poszukiwań. Jeśli przegapi się moment wypowiedzenia starej umowy, a zawrze się nową, trzeba będzie opłacać obie składki.

Jest to szczególnie „groźne” przy kupnie ubezpieczonego samochodu. Jeśli bowiem nie wypowiemy starej umowy w ciągu 30 dni od daty nabycia, jesteśmy nią związani na czas, jaki zawarł ją stary właściciel (ale nie na jego warunkach, ubezpieczyciel dostosuje ją do nowego właściciela).

Zobacz też: Zmiany w ubezpieczeniach OC i AC w 2011 roku

Krok 2: zrób rozeznanie

W przypadku OC komunikacyjnego jest to stosunkowo proste, bo podstawowe warunki ubezpieczenia są takie same, określone ustawowo.

Coraz częściej jednak towarzystwa dodają pakiety usług assistance (np. dające prawo do holowania auta po wypadku) czy usług pomocy prawnej.

Młody kierowca a ubezpieczenie OC

Ubezpieczyciele z dużą nieufnością podchodzą do kierowców z niewielkim stażem - zawsze płacą oni wyższe stawki ubezpieczenia niż kierowcy doświadczeni. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wypadku (niestety nie jest to stereotyp, a sprawa znajduje potwierdzenie w statystykach policyjnych).

Stopień nieufności ubezpieczycieli jest różny. Okazuje się bowiem, że dla młodych osób o tym samym profilu, mieszkających w tym samym miejscu i jeżdżących tym samym autem, jedne ceny mogą przewyższać inne 3-4 krotnie. To efekt różnego podejścia towarzystw do tej grupy kierowców.

Niektóre zniechęcają ich do swoich usług, stosując 100 czy 150 proc. zwyżki składek za wiek i krótki okres posiadania prawa jazdy. W innych te zwyżki wynoszą 50-80 proc.

Do tego dokłada się także statystyka danej kategorii kierowców (np. w wieku 20-22 lata, samochodu o pojemności silnika do 1,8l itp.). Jeden ubezpieczyciel może zauważyć zwiększenie liczby wypadków i podnieść danej grupie składkę. Inny zaobserwuje przeciwne zjawisko.

Jak widać, ważny jest też „łut szczęścia”.

Teraz zadanie porównania ofert jest łatwiejsze, bo mamy już dziesięć towarzystw, których oferty możemy sprawdzić przez telefon i internet. Do tego dochodzą rozwijające się porównywarki przygotowywane przez multiagencje, gdzie można w jednym miejscu zapoznać się z ofertą kolejnych pięciu, dziesięciu tradycyjnie działających towarzystw.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poszukiwanie dobrej oferty ubezpieczenia OC warto zacząć nawet 3-4 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia. Fot. Fotolia
Poszukiwanie dobrej oferty ubezpieczenia OC warto zacząć nawet 3-4 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Wyrwas

wieloletni pracownik jednostek sektora finansów publicznych, praktyk specjalizujący się w dziedzinie finansów publicznych, rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama