reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Wzrosły kary za brak OC w 2017 r.

Wzrosły kary za brak OC w 2017 r.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2017 r. znacznie wzrosły. Grzywnę mogą dostać nie tylko ci kierowcy, którzy notorycznie jeżdżą bez wykupionej polisy ale także gapowicze, którzy zapomnieli o jej wykupieni.

Bieżący rok przywitał kierowców drastycznym wzrostem cen za ubezpieczenie OC. Chociaż o podwyżkach było głośno jeszcze przed wejściem nowych przepisów, kierowcy nie przypuszczali, że tak boleśnie uderzą w ich domowy budżet. Większość właścicieli samochodów już musiało zmierzyć się z nową rzeczywistością. Rekordziści zapłacili za obowiązkowe ubezpieczenie nawet 100 proc. więcej! Niemiłych niespodzianek jest jednak więcej. Dla gapowiczów, którzy zwlekali z przedłużeniem bądź wykupieniem polisy, ustawodawca przewidział dotkliwą karę - nawet 4 tysiące złotych!

Zobacz też: Haczyki w ubezpieczeniach Assistance

Kary za brak OC są coraz wyższe

Najwięcej zapłacą ci, którzy zwlekają z wykupieniem polisy ponad dwa tygodnie. Posiadacze samochodów osobowych zapłacą o 300 zł więcej, niż w roku ubiegłym. Maksymalna kara za brak OC jest jeszcze wyższa w przypadku samochodów ciężarowych - aż o 400 zł. Z czego wynikają tak drastyczne podwyżki? To, ile zapłacimy za brak obowiązkowego OC, zależy od ustalonej przez rząd płacy minimalnej. W tym roku wzrosła ona z 1850 zł do 2000 zł brutto. Dało to rządzącym możliwość podwyższenia kary za niewywiązanie się z obowiązku opłacenia polisy na czas. Chociaż posiadacze aut sądzą, że ceny ustala Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, są w błędzie. Zadaniem UFG jest jedynie monitorowanie, czy właściciele samochodów opłacają na czas OC. W przypadku wykrycia nawet jednodniowej zwłoki - nakładają i egzekwują wniesienie opłaty karnej.

Zobacz też: Na które firmy ubezpieczeniowe najczęściej skarżą się kierowcy?

Od czego zależy wysokość kary za brak OC?

Gapowicze odczują na własnej kieszeni nowe przepisy - najdotkliwiej ci, którzy nie posiadali ochrony ubezpieczeniowej ponad 14 dni. To właśnie ich dotyczy kara w wysokości aż czterech tysięcy złotych. Właściciele samochodów osobowych zapłacą więc dwukrotność minimalnego wynagrodzenia brutto. Połowę tej sumy, czyli dwa tysiące złotych, zapłacą posiadacze aut, którzy spóźnią się z wykupieniem polisy od 4 do 14 dni. Najmniej – 20 proc. pełnej opłaty karnej - będą płaciły osoby, które jeżdżą maksymalnie 3 dni bez ważnego OC. Inaczej wygląda sytuacja właścicieli samochodów ciężarowych. Największa kara to dla nich aż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Kara za brak polisy w przypadku pozostałych aut wynosi jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Spać spokojnie mogą te osoby, które opłaciły polisę za cały poprzedni rok, a tylko zapomnieli ją przedłużyć u dotychczasowego ubezpieczyciela - ich polisa odnowi się automatycznie. Oczywiście ubezpieczyciel będzie wymagał zapłacenia zaległości, ale unikną oni wysokiej kary za brak OC. Jeśli jednak nie zapłaci się np. drugiej raty to ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Lepiej też nie zapominać o polisie, gdy kupiliśmy nowy samochód i korzystamy z polisy poprzedniego właściciela mówi Witold Jaworski, współtwórca marki YU!.

Zobacz też: W jaki sposób UFG naprawia samochody?

Jak płacić mniej?

Jeśli kara zostanie już nałożona - nie ma rady, trzeba ją zapłacić. Można mieć natomiast wpływ na wysokość polisy. Podwyżki OC oraz kar za jego brak spowodowały powstanie nowych, atrakcyjnych rozwiązań. Rynek rządzi się swoimi prawami, więc tam, gdzie coś drożeje, znaleźć można także okazje do oszczędzania.

Podwyżki OC spowodowały, że kierowcy stali się otwarci na szukanie oszczędności. Odpowiedzią na ich potrzeby są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Na przykład kierowcy Yanosika, którzy jeżdżą bezpiecznie, mogą za pomocą aplikacji wykupić tańsze OC w YU!. Opłaca się to obu stronom, dlatego ceny ubezpieczeń mogą być dużo tańsze mówi Witold Jaworski, współtwórca marki YU!. Użytkownicy aplikacji nie muszą się także martwić o kary za brak polisy, gdyż są informowani o zbliżającym się terminie ważności OC, które w kilku krokach mogą odnowić – dodaje W. Jaworski.

Warto szukać takich okazji, bo nic nie zapowiada, by opłaty za ubezpieczenie miały być niższe. Chociaż OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu (nawet tego, którym nie jeździmy na co dzień), jego cena różni się w zależności od ubezpieczyciela. Nieświadomi mogą sporo przepłacić, mimo, że zakres polisy jest identyczny, niezależnie od tego, kto ją sprzedaje. Kto więc zapłaci mniej? Na pewno ci, którzy potrafią szukać okazji i oczywiście… nie przegapią obowiązkowej opłaty za OC. W przeciwnym razie, niezależnie gdzie ubezpieczymy auto, nie unikniemy wysokiej kary.

Źródło: Materiały prasowe YU!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama