REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zagraniczny ubezpieczyciel naprawi szkodę?

Czy zagraniczny ubezpieczyciel naprawi szkodę?
Czy zagraniczny ubezpieczyciel naprawi szkodę?

REKLAMA

REKLAMA

Polscy kierowcy, którym cudzoziemiec zniszczył samochód, mogą obawiać się problemów dotyczących likwidacji szkody. Taki proces rzeczywiście jest bardziej skomplikowany niż likwidacja szkody spowodowanej przez kierowcę z Polski. W większości przypadków, nie występują poważne problemy. Poszkodowany Polak musi jednak pamiętać o kilku zasadach, które prezentujemy w naszym poradniku.

Trzeba dopilnować aby sprawca wypadku podał nam ważne informacje

Pierwsze czynności po wypadku, powinny być identyczne niezależnie od tego, kto spowodował kolizję (Polak czy obcokrajowiec). Po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca wypadku (np. poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego), trzeba zadecydować o ewentualnym wezwaniu lokalnej policji. Interwencja stróżów prawa będzie konieczna jeśli w wypadku obrażenia poniosła jakaś osoba. Innym powodem wezwania policji, może być np. agresywne zachowanie sprawcy wypadku albo brak zgody co do przyczyn zderzenia. Po przyjeździe na miejsce kolizji, stróże prawa sporządzą odpowiedni protokół, z którego później skorzysta ubezpieczyciel. 

REKLAMA

Zobacz też: Czy warto kupić OC na raty?

Wezwanie lokalnej policji jest potrzebne również wtedy, gdy sprawca nie chce podać swoich danych albo zamierza uciec z miejsca wypadku.  

Zobacz też: W jaki sposób UFG naprawia samochody?

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy na miejsce wypadku przyjedzie policja, poszkodowany Polak przy pomocy zdjęć powinien udokumentować okoliczności kolizji oraz numer rejestracyjny sprawcy. „Wykonanie dowodów w postaci zdjęć nie jest problemem, gdyż praktycznie każda osoba wyjeżdzająca poza granicę kraju, obecnie posiada telefon komórkowy z aparatem fotograficznym. Trzeba również zasięgnąć informacji o personaliach sprawcy wypadku, jego ubezpieczycielu oraz numerze polisy OC” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już za granicą warto zasięgnąć informacji o nazwie ubezpieczyciela sprawcy i numerze polisy OC. Po powrocie do kraju, zidentyfikowanie zakładu ubezpieczeń odpowiedzialnego za szkodę, może być znacznie trudniejsze.

Zobacz też: Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?

Jeżeli strony nie zdecydowały się na wezwanie policji, to trzeba będzie przygotować wspólne oświadczenie o okolicznościach wypadku. Wzór takiego oświadczenia w języku polskim oraz angielskim, warto pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) i włożyć do samochodowego schowka. W przypadku braku odpowiedniego wzoru, kierowcy muszą pamiętać o zawarciu w dokumencie następujących informacji:

  • personaliów i adresów zamieszkania uczestników wypadku
  • numerów rejestracyjnych i marek pojazdów
  • nazwy ubezpieczyciela sprawcy i numeru jego polisy OC
  • dokładnych okoliczności wypadku (wraz ze szkicem przebiegu kolizji, jej miejscem i czasem)

Równie ważne jest zamieszczenie w przygotowanym oświadczeniu podpisów wszystkich kierowców oraz jednoznacznej informacji o winie jednego lub kilku kierujących” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Oświadczenie sprawcy wypadku, w którym jednoznacznie przyznaje się on do winy, znacząco uprości proces likwidacji szkód.  

Sprawdź kalkulator OC i znajdź najtańsze OC

O wypłatę odszkodowania można wnioskować po powrocie do Polski …

Późniejsze postępowanie poszkodowanego Polaka będzie zależało od kraju, w którym został zarejestrowany pojazd sprawcy. Jeżeli to państwo rejestracji nie należy od Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG = kraje UE + Islandia, Norwegia i Liechtenstein), to szkodę trzeba będzie zgłosić w kraju wypadku (do ubezpieczyciela sprawcy lub biura narodowego - lokalnego odpowiednika PBUK). Takie rozwiązanie może być utrudnione ze względu na barierę językową.

Po kolizji spowodowanej przez posiadacza pojazdu spoza obszaru EOG, szkodę trzeba zgłosić na terenie kraju, w którym miał miejsce wypadek

Poszkodowany Polak znajduje się w lepszej sytuacji, jeżeli sprawca szkody posiadał samochód zarejestrowany na terenie jednego z krajów EOG. W takiej sytuacji, możliwe jest zgłoszenie szkody już po powrocie do Polski (wraz z dokumentacją i potwierdzeniami kosztów związanych z wypadkiem). Dalsze procedury będą wyglądać następująco:

  • Przypadek 1: poszkodowany posiada informacje o ubezpieczycielu sprawcy - w takiej sytuacji szkodę zgłasza się do towarzystwa będącego korespondentem zagranicznego zakładu ubezpieczeń dla terenie Polski (korespondenta można znaleźć poprzez wyszukiwarkę na stronie PBUK). Jeśli odpowiedzialny za szkodę ubezpieczyciel, nie posiada korespondenta w Polsce, to zgłoszenie przyjmie PZU S.A. albo TUiR Warta S.A.
  • Przypadek 2: poszkodowany Polak nie wie, kto jest ubezpieczycielem sprawcy - konieczne będzie zgłoszenie szkody do jednego z agentów PBUK (PZU S.A. lub TUiR Warta S.A.). W takim wypadku, trzeba podać numer rejestracyjny cudzoziemca i państwo rejestracji jego pojazdu. Na podstawie tych danych, agent PBUK za darmo odszuka odpowiedzialnego ubezpieczyciela. 
  • Przypadek 3: szkodę spowodował nieubezpieczony lub nieznany cudzoziemiec. W takiej sytuacji, za wypadek odpowiada PBUK albo lokalny odpowiednik UFG (z kraju wypadku).

Poszukiwanie zagranicznego ubezpieczyciela, który jest odpowiedzialny za wypadek, nie powinno trwać dłużej niż 42 dni. W praktyce ten czas oczekiwania bywa znacznie krótszy.

W nawiązaniu do likwidacji szkód przez korespondentów zagranicznego ubezpieczyciela, warto wspomnieć o pomocy, jaką PBUK udziela w razie problemów. „W ostateczności poszkodowana osoba może zdecydować się na pozwanie korespondenta przed polskim sądem. Wtedy stroną sporu jest właśnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (w zastępstwie korespondenta)” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.       

PBUK pomaga w sporze w korespondentem zagranicznego ubezpieczyciela i występuje jako strona podczas sprawy sądowej.   

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA