REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?

Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?
Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są dalsze losy obowiązkowej polisy OC i pojazdu zmarłej osoby? Jest to ważna kwestia, gdyż każdy zarejestrowany samochód lub motocykl, musi posiadać ubezpieczenie OC (nawet wtedy, gdy nie jest faktycznie użytkowany).

W obliczu śmierci członka rodziny, jego krewni zwykle nie zaprzątają sobie głowy takimi sprawami, jak ubezpieczenie samochodu. Dopiero po pewnym czasie od pogrzebu, wiele osób zaczyna zadawać sobie pytanie o dalsze losy obowiązkowej polisy OC i pojazdu zmarłej osoby. Jest to ważna kwestia, gdyż każdy zarejestrowany samochód lub motocykl, musi posiadać ubezpieczenie OC (nawet wtedy, gdy nie jest faktycznie użytkowany). Z myślą o osobach próbujących uporządkować formalności po śmierci członka rodziny, porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl tłumaczy, jak trzeba załatwić sprawę dotyczącą polisy OC.

REKLAMA

Zobacz też: Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Ubezpieczyciela trzeba powiadomić o śmierci klienta i podziale majątku 

REKLAMA

Jak wiadomo, sporządzenie testamentu jest rozwiązaniem, które pozwala na znacznie szybsze załatwienie wszystkich spraw dotyczących podziału majątku. Ta zasada dotyczy również kwestii związanych z własnością pojazdu i obowiązkiem opłacenia polisy OC. Niestety wiele osób (zwłaszcza młodych), nie zabezpiecza się przy pomocy testamentu.

Niezależnie od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament, jego krewni muszą powiadomić ubezpieczyciela o zgonie. Firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie będzie domagała się okazania aktu zgonu oraz testamentu (o ile taki dokument został sporządzony). Ubezpieczyciel powinien również zostać powiadomiony o trwającym postępowaniu spadkowym. Gdy kwestia spadku stanie się już jasna, zakład ubezpieczyciel musi otrzymać stosowną informację na ten temat oraz odpowiednie dokumenty. „Warto pamiętać, że prawa i obowiązki związane z polisą OC, przechodzą na spadkobierców już w momencie śmierci właściciela pojazdu” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie OC będzie nadal aktywne po śmierci właściciela pojazdu. O zgonie klienta trzeba jednak niezwłocznie powiadomić zakład ubezpieczeń. Ubezpieczyciel potrzebuje również informacji na temat rozstrzygnięcia kwestii spadkowych.

W polskich realiach, czas trwania postępowania spadkowego jest zróżnicowany i może wynosić nawet kilka lat. Jeżeli kwestie spadkowe uda się rozstrzygnąć przed wygaśnięciem aktualnej umowy OC, to nową polisę kupi kolejny właściciel pojazdu. Dość często zdarza się jednak, że opłacenie następnego ubezpieczenia (na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego) będzie potrzebne przed zakończeniem formalności spadkowych. We wspomnianej sytuacji, koszt składki OC na kolejny rok, poniosą wszyscy spadkobiercy (zgodnie z artykułem 1034 kodeksu cywilnego). Jeżeli składka zostanie opłacona przez jedną osobę, to pozostali spadkobiercy będą musieli partycypować w tym koszcie zgodnie z wielkością ich udziałów spadkowych.

Zobacz też: Ubezpieczenie na opony – o co w tym chodzi?

REKLAMA

Trzeba nadmienić, że odpowiedzialność spadkobierców wobec ubezpieczyciela jest solidarna. Dlatego zakład ubezpieczeń może domagać się opłacenia składki przez jedną zobowiązaną osobę. Wówczas kwestie podziału kosztów spadkobiercy będą musieli załatwić między sobą. „Identyczne zasady odpowiedzialności finansowej, dotyczą ewentualnej kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak ciągłości ubezpieczenia OC” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jeżeli umowa obowiązkowego ubezpieczenia wygasa przed działem spadku, to koszt składki OC na kolejny rok jest traktowany jako dług spadkowy i podlega podziałowi między spadkobierców (stosownie do wielkości ich udziałów). Tak samo jest dzielona kara z UFG za brak polisy.

Co zrobić z ubezpieczeniem OC auta po śmierci właściciela

Sytuacja nowego właściciela będzie podobna jak po zakupie samochodu

Postępowanie spadkowe wcześniej czy później kończy się podziałem majątku i przejęciem pojazdu przez spadkobiercę lub spadkobierców. W takiej sytuacji, będą obowiązywać przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, które dotyczą zmiany właściciela pojazdu (patrz art. 31 wspomnianej ustawy). Z punktu widzenia obowiązujących przepisów, sytuacja spadkobiercy jest podobna, jak osoby nabywającej samochód lub motocykl w drodze zakupu. To oznacza, że ubezpieczenie OC zostaje przejęte razem z pojazdem. Po zmianie przepisów z lutego 2012 roku, osoba przejmująca samochód (lub inny pojazd mechaniczny) w drodze spadkobrania, może zrezygnować z polisy OC przed jej wygaśnięciem. W takim wypadku wymagane jest dostarczenie ubezpieczycielowi pisemnego wypowiedzenia. Jeżeli nowy właściciel pojazdu zdecyduje się na kontynuowanie ochrony, to zakład ubezpieczeń prawdopodobnie dokona przeliczenia (tzw. rekalkulacji) składki.

Osoba otrzymująca samochód w ramach spadku, może wypowiedzieć w dowolnym momencie aktywną umowę ubezpieczenia OC. W przypadku kontynuowania ochrony, prawdopodobnie konieczna będzie ponowna kalkulacja składki (tak samo jak po zakupie pojazdu).  

Warto dodać, że po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2012 roku, posiadacz odziedziczonego pojazdu nie musi się martwić, że polisa nabyta razem z autem lub motocyklem automatycznie odnowi się po upływie roku. Przepisy uniemożliwiają bowiem ubezpieczycielowi automatycznie odnowienie polisy, gdy w okresie trwania ochrony zmienił się właściciel. Taki zakaz obowiązuje nawet wtedy, gdy spadkobierca rekalkulował składkę. Opisywane rozwiązanie ma też pewną wadę. „Brak automatycznego odnowienia polisy OC oznacza, że nowy właściciel pojazdu musi pilnować terminu nabycia kolejnego ubezpieczenia i nie może dopuścić do powstania przerwy w okresie ochrony” -  przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Źródło: Ubea

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA