| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Mały przedsiębiorca musi dopłacić za OC?

Mały przedsiębiorca musi dopłacić za OC?

Czy osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą w porównaniu z innymi właścicielami samochodów, muszą więcej płacić za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

W Polsce obecnie działają ponad dwa miliony jednoosobowych firm. Osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą, częściej niż pozostali obywatele korzystają z samochodów. Posiadanie auta przez przedsiębiorcę, wiąże się z koniecznością wykupienia obowiązkowej polisy OC. Dzięki danym porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl, można sprawdzić, czy osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą w porównaniu z innymi właścicielami samochodów, muszą więcej płacić za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Zobacz też: Obniżenie wysokości odszkodowań sposobem na obniżenie składek OC?

Wiele zależy od tego czy samochód jest powiązany z działalnością firmy

Wpływ prowadzonej działalności gospodarczej na koszt ubezpieczenia OC, można sprawdzić na przykładzie czterdziestojednoletniego właściciela Opla Corsy (2011 r.) z Warszawy. W zależności od wariantu analizy, ten mieszkaniec stolicy:

  1. jest przedsiębiorcą, ale wykorzystuje Opla tylko do celów prywatnych (posiada inny samochód firmowy)
  2. jest przedsiębiorcą i używa Opla jako samochód firmowy
  3. pracuje jako urzędnik i użytkuje swój samochód jako osoba prywatna

Pozostałe założenia dotyczące m.in. historii ubezpieczeniowej kierowcy, można sprawdzić w poniższej tabeli. Po uwzględnieniu drugiego wariantu (patrz powyżej) okazuje się, że tylko trzy firmy współpracujące z porównywarką Ubea.pl byłyby skłonne ubezpieczyć przez Internet przykładowe auto wykorzystywane do działalności gospodarczej. „Warto mieć na uwadze, że niektórzy ubezpieczyciele inaczej traktują ochronę samochodów firmowych. Różnice dotyczą np. kanałów sprzedaży polis” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz też: Czy warto pójść na ugodę z ubezpieczycielem?

Ubezpieczenie samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej, może być niemożliwe przez Internet.

Po wyliczeniu składki dla trzech porównywanych wariantów okazuje się, że sam status przedsiębiorcy nie musi skutkować większą składką, jeżeli kierowca użytkuje dane auto jako samochód prywatny. Analizowany przykład posiadacza Opla Corsy pokazuje, że będąc przedsiębiorcą, taka osoba może zapłacić mniej za OC, niż po zadeklarowaniu pracy jako urzędnik (składka w AXA dla przedsiębiorcy - 679 zł, składka dla urzędnika - 709 zł). Dwaj inni ubezpieczyciele (Link4 i Generali), nie zwracają uwagi na profesję kierowcy (przedsiębiorca vs. urzędnik), o ile auto będzie wykorzystywane do celów prywatnych).

Zobacz też: Czy warto kupić OC na raty?

Przedsiębiorca niekoniecznie zapłaci wyższą składkę za OC, jeżeli auto jest wykorzystywane tylko do celów prywatnych.

Znajdź swoje najlepsze OC

Sytuacja przykładowego przedsiębiorcy przedstawia się inaczej w przypadku wykorzystywania auta na potrzeby firmy. W takiej sytuacji, składka proponowana przez dwóch „najtańszych” ubezpieczycieli wyraźnie wzrasta (z 679 zł do 769 zł - AXA/z 608 zł do 688 zł - Link4). Niektórzy ubezpieczyciele zakładają, że auta firmowe są wykorzystywane częściej i prowadzone w mniej ostrożny sposób. „Takie założenie może mieć wpływ na kalkulację składki OC nawet jeśli kierowca posiada dobrą historię ubezpieczenia i zadeklarował stosunkowo niski roczny przebieg - tak jak w analizowanym przykładzie” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz też: Na co najczęściej skarżą się kierowcy względem ubezpieczycieli?

Osoba wykorzystująca samochód do celów firmowych, prawdopodobnie zapłaci wyższą składkę w związku z tym sposobem użytkowania pojazdu.

Uwaga: rezygnacja z polisy dla przedsiębiorcy będzie nieco trudniejsza

W nawiązaniu do tematu ubezpieczeń dla przedsiębiorców, warto przypomnieć, że te osoby kupujące polisę OC związaną z działalnością gospodarczą (dla firmowego auta), nie są traktowane jako konsumenci. Takie rozróżnienie będzie wpływało m.in. na możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia OC kupionego zdalnie (przez Internet lub telefon). Konsument może w ciągu kolejnych 30 dni zrezygnować z ochrony zakupionej w kanale direct, podczas gdy przedsiębiorca nie ma takiego prawa. „Dla firmowego klienta, pewną rekompensatą jest możliwość obniżenia podatku dochodowego poprzez wliczenie składki ubezpieczeniowej do kosztów prowadzonej działalności” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Konsument w ciągu pierwszych 30 dni może zrezygnować z ubezpieczenia kupionego przez Internet lub telefon. Przedsiębiorca nie ma takiego uprawnienia. Konsumentem jest osoba kupująca polisę do celów bezpośrednio niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »