Kategorie

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?
W przypadku szkód majątkowych (np. uszkodzenia samochodu), kwestia wartości odszkodowania jest względnie jasna. Kwota przekazywana przez ubezpieczyciela, powinna skompensować szkodę na majątku i jednocześnie nie może doprowadzić do wzbogacenia poszkodowanego.

Sprawdź jakie kroki należy podjąć aby uzyskać wysokie odszkodowanie OC i AC

Inna sytuacja dotyczy świadczeń za szkody niemajątkowe (np. uszkodzenie ciała albo śmierć krewnego). W takim przypadku, oprócz kosztów leczenia, trzeba uwzględnić m.in. cierpienie fizyczne i psychiczne, co daje możliwość wywalczenia wysokiej kompensaty od ubezpieczyciela. Przed określeniem swojego roszczenia względem zakładu ubezpieczeń warto dowiedzieć się, jakie skutki wypadku powinno uwzględniać świadczenie dla poturbowanej ofiary albo rodziny zmarłego.

Zobacz też: Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem?

Ubezpieczyciel sprawcy wypadku czasem musi wypłacać długoletnią rentę

Zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w kodeksie cywilnym (patrz art. 415 KC), osoba winna wyrządzenia szkody, powinna ją naprawić. W niektórych przypadkach dotyczących ruchu drogowego, sprawca wypadku odpowiada na podstawie bardziej restrykcyjnej zasady ryzyka. Kodeks cywilny określa również, jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przy ustalaniu świadczenia kompensującego szkody na osobie (tzw. zadośćuczynienia). Zgodnie z artykułem 444 – 447 kodeksu cywilnego, świadczenie dla ofiary wypadku drogowego (poza kompensatą za uszkodzone rzeczy), powinno uwzględniać następujące elementy:

 • zwrot uzasadnionych oraz celowych kosztów leczenia w ramach publicznej i prywatnej służby zdrowia
 • pokrycie kosztów przygotowania do innego zawodu, gdy takie przeszkolenie jest konieczne na wskutek inwalidztwa poszkodowanego
 • rentę kompensującą skutki całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy, wyższych kosztów leczenia albo ograniczenia możliwości zarobkowych w przyszłości
 • rentę tymczasową, którą sąd przyznaje jeśli w dniu wyroku nie można ustalić wszystkich skutków szkody
 • zadośćuczynienie związane z cierpieniem fizycznym oraz psychicznym (takie zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców poszkodowanego, gdy roszczenie zostało uznane na piśmie albo powództwo zostało wytoczone za życia ofiary wypadku)
 • zwrot kosztów leczenia i pochówku ofiary wypadku wypłacany osobie, która je poniosła
 • świadczenie zastępujące alimenty płacone przez zmarłego (np. dzieciom lub członkom rodziny)
 • odszkodowanie związane z pogorszeniem się warunków życia członków najbliższej rodziny po śmierci ofiary wypadku
 • zadośćuczynienie pieniężne dla członków najbliższej rodziny za śmierć ofiary wypadku

Zobacz też: Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC?

Niektóre z powyższych świadczeń są przyznawane tylko wtedy, gdy miały miejsce odpowiednie przesłanki (np. pogorszenie się poziomu życia rodziny po śmierci ofiary wypadku). „Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zwrot części kosztów jest niemal pewny już w momencie ich poniesienia. Mowa o kosztach związanych z leczeniem obrażeń oraz pochówkiem zmarłego” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sąd Najwyższy niedawno potwierdził, że zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku drogowego powinien sfinansować celowe i uzasadnione koszty leczenia wykonywanego poza systemem publicznej służby zdrowia. W takiej sytuacji, to ubezpieczyciel musi udowodnić, że jakieś wydatki na prywatne leczenie nie były celowe lub uzasadnione (patrz uchwała SN z dnia 19 maja 2016 r. - III CZP 63/15).

Zobacz też: Czy oszukujący kierowca może liczyć na odszkodowanie?

Mnogość różnych rodzajów rekompensaty za szkody poniesione podczas wypadku sprawia, że uprawniona osoba przed złożeniem pozwu, powinna dobrze się zastanowić nad kwotą roszczenia. Warto przeanalizować wszystkie punkty z powyższej listy i sprawdzić, czy w przypadku każdego z nich możliwe jest uzyskanie jakiejś kompensaty. W określeniu dokładnej wartości roszczeń, pomoże kancelaria odszkodowawcza, która na podstawie doświadczenia (również sądowego) wie, jakie kwoty można otrzymać w przypadku obrażeń ciała lub śmierci krewnego. Z całą pewnością poszkodowany nie powinien zaniżać wartości swoich roszczeń. Trzeba również pamiętać, że w przypadku większej wartości pozwu, nawet częściowa wygrana (np. w 70%) czasem zapewnia większy zwrot kosztów sądowych niż całkowite powodzenie przy mniejszym roszczeniu ofiary wypadku. „Z drugiej strony, większa wartość przedmiotu sporu skutkuje wyższą opłatą za pozew (5% wartości przedmiotu sporu, do 30 zł do 100 000 zł). Te dwa przeciwstawne czynniki, trzeba wziąć pod uwagę przy określaniu wartości swojego roszczenia” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kancelaria odszkodowawcza na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń, może pomóc w określeniu realistycznej wartości roszczenia. Trzeba pamiętać, że od wartości pozwu zależy opłata za jego złożenie (5% wartości przedmiotu sporu, od 30 zł do 100 000 zł).

Ciąg dalszy artykułu na następnej stronie


Właściwe udokumentowanie swoich roszczeń jest podstawową sprawą …

Reklama

Osoby wnioskujące o kompensatę (nie tylko w sprawach dotyczących wypadków drogowych), powinny pamiętać, że właściwe udokumentowanie roszczeń jest podstawową kwestią. Odpowiednia dokumentacja pomoże na etapie ubiegania się o rekompensatę w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy i podczas ewentualnego sporu sądowego.

W związku z powyższym, zaraz po wypadku trzeba zacząć dokumentowanie ponoszonych kosztów i niekorzystnych zmian, które nastąpiły w życiu poszkodowanego lub jego rodziny. Pod uwagę trzeba wziąć również dodatkowe koszty, które są związane z rehabilitacją oraz leczeniem (np. koszty dojazdu na zabiegi). Warto pamiętać, że faktury stanowią znacznie lepszy dowód, niż paragony pozbawione imienia i nazwiska kupującego.

Zobacz też: Rekompensata za zbyt późno wypłacone odszkodowanie?

Ze względu na obecność danych kupującego produkt lub usługę, faktura jest znacznie lepszym dowodem poniesienia kosztów niż paragon.

Niebawem zasady związane z dokumentowaniem szkód osobowych mogą się zmienić, gdyż Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad specjalnym taryfikatorem, który ujednolici kwoty wypłacane ofiarom wypadków drogowych (za szkody osobowe). „Podczas niedawnego spotkania rządu, instytucji państwowych (KNF, Rzecznik Finansowy) i ubezpieczycieli potwierdzono, że taki taryfikator musi powstać jako odpowiedź na szybkie wzrosty kosztów OC dla kierowców. Trudno jednak oczekiwać, że opisywane zmiany wejdą w życie do końca bieżącego roku” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz też: Zakup polisy na firmę lub osobę prywatną - znaczące różnice

Komisja Nadzoru Finansowego chce ujednolicić świadczenia za szkody osobowe. Nie wiadomo jednak, kiedy może nastąpić taka standaryzacja zadośćuczynień.

Źródło: Ubea

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej? To pytanie, które dość często przewija się po nowelizacji przepisów. Jaka jest odpowiedź?

  Zakaz używania telefonu na pasach

  Zakaz używania telefonu na pasach zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Co oznacza dla pieszych? Chociażby mandat za komórkę.

  Dodatki do OC. Które warto wybrać?

  Dodatki do OC to nie zawsze sposób na powiększenie kwoty składki. Czasami to metoda na wybór ciekawej polisy, która może realnie pomóc kierowcy.

  Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

  Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen trafi do sprzedaży w roku 2021. Kompaktowy furgon dostawczy będzie zasilany ogniwem paliwowym.

  Test: Audi Q5 Sportback. SUV na sportowo? Pierwsza jazda.

  Audi Q5 Sportback oficjalnie pojawiło się w Polsce. Jakie są nasze pierwsze wrażenie z jazdy? To prawie zwykłe Q5. A prawie robi wielką różnicę!

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?