Kategorie

Bez zimowych opon nie dostaniemy odszkodowania z AC?

Kamil Fraszkiewicz
Odszkodowanie z polisy AC Fot. Newspress
Mimo wcześniejszych zapowiedzi, w Polsce nadal nie wprowadzono obowiązku zmiany opon letnich na zimowe. Pod tym względem, nasz kraj wyróżnia się wśród sąsiednich państw UE. Wystarczy wspomnieć, że zimowe ogumienie muszą zakładać między innymi Czesi, Niemcy oraz Słowacy. O sezonowej zmianie opon, powinni pamiętać posiadacze polisy Autocasco. W razie wypadku na śliskiej jezdni, ubezpieczyciele mogą zmniejszyć odszkodowanie lub zredukować je do zera, powołując się na brak zimowego ogumienia. Polityka zakładów ubezpieczeń niestety jest mało przejrzysta, a dokładnych zapisów na temat opon, brakuje w ogólnych warunkach ubezpieczeń AC.

Obowiązujące przepisy określają tylko minimalną wysokość bieżnika

Na wstępie warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, bieżnik opon musi mieć przynajmniej 1,6 milimetra. Taki wymóg został przewidziany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262). Wspomniane rozporządzenie (podobnie jak inne przepisy), nie ustanawia obowiązku używania opon zimowych po spadku temperatur i pojawieniu się gołoledzi. W związku z powyższym, ubezpieczyciele nie mogą kwestionować swojej odpowiedzialności z tytułu OC tylko dlatego, że pojazd sprawcy lub poszkodowanego był wyposażony w letnie ogumienie. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie przewiduje również letniego ogumienia jako przesłanki do zastosowania regresu niewłaściwego (tzn.  roszczenia ubezpieczyciela do sprawcy wypadku/ubezpieczonego o zwrot wypłaconej kwoty).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bieżnik opon musi mieć przynajmniej 1,6 milimetra. Nie przewidziano natomiast obowiązku zmiany ogumienia z letniego na zimowe.  

Zobacz też: Kiedy sprawca wypadku będzie ukarany za ucieczkę?

Brak zimowych opon bywa traktowany w AC jako „rażące niedbalstwo”

Trzeba pamiętać, że zasady obowiązkowego ubezpieczenia OC są dokładnie regulowane przez przepisy, których muszą przestrzegać ubezpieczyciele. W przypadku dobrowolnych polis Autocasco, firmy ubezpieczeniowe mają o wiele większe możliwości kształtowania zasad ochrony. „Dlatego zakład ubezpieczeń w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) może zawrzeć klauzulę mówiącą o tym, że brak opon zimowych podczas trudnych warunków pogodowych będzie skutkował ograniczeniem odszkodowania lub odmową jego wypłaty” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz też: Dlaczego kierowcy jeżdżą autem bez OC?

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przeciwieństwie do komunikacyjnego OC, polisa Autocasco jest dobrowolna i nie podlega tak szczegółowym regulacjom. To pozwala ubezpieczycielom na wprowadzanie dodatkowych klauzul i wyłączeń ochrony.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bieżnik opon musi mieć przynajmniej 1,6 milimetra.

Goodyear

Problem polega na tym, że ubezpieczyciele zwykle nie zamieszczają dokładnych i zniechęcających zapisów na temat opon w swoich OWU. Po kolizji może się okazać, że firma ubezpieczeniowa potraktuje brak zimowego ogumienia jako „rażące niedbalstwo”. Sankcje związane z rażącym niedbalstwem, można znaleźć w każdej umowie Autocasco, a zakres znaczeniowy tego określenia jest szeroki. Warto wiedzieć, że kodeks cywilny (KC) zapewnia ubezpieczycielom prawo do uchylenia się od odpowiedzialności w przypadku rażącego niedbalstwa poszkodowanego. W tym kontekście trzeba zacytować artykuł 827 paragraf 1 KC (dział: ubezpieczenia majątkowe), który mówi, że: „ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie; w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności”.

Zobacz też: Dlaczego polisy OC wciąż drożeją?

Reklama

Czasem można również spotkać się z tym, że ubezpieczyciel traktuje brak opon zimowych jako „istotne przyczynienie się do powstania szkody”. W takim przypadku, sankcją dla kierowcy jest obniżka należnego odszkodowania z tytułu Autocasco. Prawnym uzasadnieniem dla takiej decyzji będzie artykuł 362 kodeksu cywilnego. Według wspominanego artykułu, „jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na mocy ogólnych klauzul, ubezpieczyciel może zakwalifikować brak opon zimowych jako „rażące niedbalstwo” lub „istotne przyczynienie się do powstania szkody”. Efektem będzie obniżka odszkodowania z Autocasco albo odmowa wypłaty takiego świadczenia.  

Udowodnienie ubezpieczycielowi, że brak opon zimowych nie był „rażącym niedbalstwem” lub „przyczynieniem się do szkody”, w praktyce może okazać się niełatwe. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia Autocasco, warto dokładnie przestudiować ogólne warunki polisy i zapytać, jaki pogląd na opisywaną kwestię ma dana firma ubezpieczeniowa. „Aktualne stanowisko ubezpieczyciela nie jest wiążące jeśli nie zostało zapisane w OWU. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu zakup i używanie opon zimowych” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea. 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed zakupem polisy AC warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i dowiedzieć się, jakie stanowisko w sprawie opon zimowych ma ubezpieczyciel. Odpowiednio wczesna zmiana opon, będzie jednak najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z odszkodowaniem.

Źródło: Ubea.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  7 maja 2021
  Zakres dat:

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku?

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku? To postanowiliśmy sprawdzić dziś. Odpowiedź na pytanie jest o tyle ważna, że koszty mogą być wysokie!

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest?

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest, do czego może być potrzebne i czemu ułatwia załatwienie sprawy kierowcy? Sprawdziliśmy to.

  Jazda na suwak a wymuszanie. Kiedy kierowcy łamią przepisy?

  Jazda na suwak a wymuszanie, czyli dziś opowiemy o przypadkach, w których kierowca nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa.

  Test: Audi Q2 po liftingu. Recepta jest prosta: benzyniak i automat

  Audi Q2 po liftingu w czerwonym kolorze stanęło przed redakcją. Recepta na sukces? Półtoralitrowy benzyniak, automatyczna skrzynia i wyposażenie.

  Co druga Toyota w Polsce jest... hybrydowa!

  Sprzedaż hybryd Toyoty w Polsce wzrosła do poziomu 30 316 sztuk. W efekcie co drugi model opuszczający salon japońskiej marki ma eko-napęd.

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym?

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym? Od 1 stycznia kierowcy powinni się liczyć z wyższymi opłatami. O ile wzrosły i ile teraz wynoszą?

  Brak nalepki na szybie 2021 r. Ile wynosi mandat?

  Brak nalepki na szybie: 2021 r. coś zmienia? Ile wynosi mandat? Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Kupno auta z parkingu policyjnego: co musisz wiedzieć?

  Kupno auta z parkingu policyjnego? Tak jest możliwe. Atrakcyjna cena to jednak nie wszystko. Kupujący musi też pamiętać o wadach takich pojazdów.

  Mandat za dwie naklejki na szybie. Czy jest możliwy?

  Mandat za dwie naklejki na szybie. Czy jest możliwy? I ile może wynosić? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

  Auta luksusowe: Polacy kupują je coraz chętniej!

  Auta luksusowe zdają się być... korona-odporne w Polsce. Bo pomimo pandemii rynek samochodów premium ma się świetnie. Na ile świetnie? Oto raport.

  Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną

  Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną: na czym polega, czy jest możliwe i co musisz o nim wiedzieć? Na te pytania odpowiemy w tekście.

  Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

  Jak odebrać auto z parkingu policyjnego? Podstawą są dokumenty uprawniające do odbioru, ale także... wniesienie opłaty za holowanie i postój.

  Porzucony samochód na terenie prywatnym. Da się go usunąć?

  Porzucony samochód na terenie prywatnym? Niestety jego usunięcie nie jest takie łatwe. Bo w większości przypadku płaci za nie właściciel parkingu!

  Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?

  Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Jest to możliwe. Gdy kierowca nie popełni rażącego wykroczenia, uprawnienia odebrać może tylko... lekarz.

  Volkswagen ID.4 GTX - pierwszy elektryczny GTI ma 300 KM!

  Volkswagen ID.4 GTX został oficjalnie zaprezentowany. Elektryczny GTI ma 300 koni mocy, napęd na cztery koła i krwisty, czerwony lakier.

  Obowiązkowe badania kierowców po 60. roku życia?

  Obowiązkowe badania kierowców po 60 roku życia miały być, ale czy będą? Na razie niestety nie. A czemu mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach?

  Umorzenie opłaty za holowanie pojazdu. Czy to możliwe?

  Umorzenie opłaty za holowanie pojazdu jest możliwe? W pewnym sensie tak. Niestety droga do uniknięcia wysokiej opłaty nie jest ani krótka, ani łatwa.

  Brak pasów bezpieczeństwa w starym samochodzie?

  Brak pasów bezpieczeństwa w starym samochodzie oznacza że nie można nim jeździć? Na szczęście nie. Mimo wszystko kierowcy dotyczą ograniczenia.

  Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa?

  Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa? W pewnym sensie tak. Dyskusyjna jest jednak skuteczność tej metody. Co zatem powinien zrobić kierowca?

  BMW M5 CS w Polsce! Ma 635 koni i 750 Nm!

  BMW M5 CS to najmocniejszy produkcyjny model z Bawarii. Sedan jest napędzany 4.4-litrową V-ósemką. Ma 635 koni mechanicznych mocy!

  Test: Toyota Land Cruiser - w starym stylu, ale nadal urzeka!

  Toyota Land Cruiser jest bardziej terenówką czy rodzinnym SUV-em? A może jednym i drugim? Sprawdziliśmy to w czasie naszego testu.

  Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy?

  Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy? Prawo nie przewiduje ograniczeń. To jednak nie oznacza, że do egzaminu może przystąpić każdy.

  Czy pasy z tyłu są obowiązkowe?

  Czy pasy z tyłu są obowiązkowe? Oczywiście. I przepisy w tym zakresie obowiązują od roku 1991! Jaka kara grozi za brak pasów? Sprawdźmy.

  Mitsubishi Eclipse Cross PHEV: SUV dostępny w polskich salonach

  Mitsubishi Eclipse Cross PHEV został oficjalnie zaprezentowany w Polsce. Co musisz wiedzieć o SUV-ie plug-in? Ile kosztuje Eclipse PHEV?