reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC

Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC

Czy w wyniku braku prawa jazdy ubezpieczyciel wstrzyma wypłatę odszkodowania auto casco (AC)? Okazuje się, że nie w każdym przypadku.

Większość zmotoryzowanych zdaje sobie sprawę z faktu, że w przypadku, gdy spowodujemy kolizję prowadząc samochód bez wymaganych uprawnień, zakład ubezpieczeniowy co prawda wypłaci rekompensatę poszkodowanemu w wypadku, ale zaraz potem zwróci się do nas po zwrot kosztów odszkodowania. Czyli

Więcej informacji na temat ubezpieczeń znajdziesz w naszym serwisie Ubezpieczenie pojazdu

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie OC

Z drugiej strony, gdy poszkodowanym w kolizji będzie kierowca, który nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu, najprawdopodobniej zakład ubezpieczeniowy sprawcy kolizji wypłaci mu odszkodowanie. Nie zadziała tutaj zasada, że kierowca bez uprawnień automatycznie zostanie uznany za sprawcę zdarzenia. W takim przypadku najistotniejszy będzie przebieg sytuacji i ocena „zasług” każdego z uczestników. Jeżeli okaże się, że brak uprawnień nie przyczynił się o spowodowania stłuczki, a wina prowadzącego z uprawnieniami jest ewidentna, wtedy kierowca który prowadził bez uprawnień dostanie rekompensatę.

Niestety dostanie również mandat w wysokości 500 zł (z możliwością orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów) jeżeli nie ma prawa jazdy w ogóle lub w wysokości 300 zł jeżeli nie ma uprawnień do prowadzenia typu pojazdu, którym jechał.

Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC

Podobnie sprawa wygląda w przypadku odszkodowania z ubezpieczenia auto casco. Jeżeli szkoda przydarzyła się kierowcy, który nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu, ubezpieczyciel sprawdzi, czy fakt nie posiadania uprawnień miał wpływ na powstanie szkody. Jeżeli w wyniku ekspertyzy, firma ubezpieczeniowa stwierdzi, że nie miało to w konkretnym przypadku znaczenia, wtedy wypłaci odszkodowanie z AC. Nietrudno się domyślić, że firmy ubezpieczeniowe chętnie wykorzystają fakt, że kierowca w chwili zdarzenia nie miał uprawnień i choć jest to możliwe, to jednak uzyskanie odszkodowania w takim przypadku będzie utrudnione.

Zwłaszcza, gdy będziemy się domagali rekompensaty za parkingowe przytarcie. W takim przypadku nie trudno udowodnić, że na powstanie szkody miał wpływ brak umiejętności kierowcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama