Kategorie

Co robić po zagranicznym wypadku?

Kamil Fraszkiewicz
wypadek, stłuczka, kolizja Fot. Fotolia
Jeśłi dojdzie do wypadku poza granicami swojego kraju, kierowca powinien wiedzieć jak się zachować. Oto porady naszych ekspertów z portalu Ubea.pl.

Wypadek za granicą - co dalej?

Każdy wypadek drogowy jest źródłem zrozumiałego stresu. Zdenerwowanie polskiego kierowcy może być jeszcze większe, jeżeli kolizja miała miejsce poza granicami naszego kraju. W takim przypadku, jest uruchamiana specjalna procedura, a szkody zostają zlikwidowane dzięki współpracy krajowych i zagranicznych ubezpieczycieli. Nawet osoba, która spowodowała wypadek za granicą, nie musi się obawiać problemów, o ile posiada ubezpieczenie OC respektowane w danym kraju (sprawdź nasz kalkulator oc), polisę graniczną lub Zieloną Kartę. Warto zdawać sobie sprawę, że likwidacja zagranicznej szkody będzie o wiele łatwiejsza, jeżeli uczestnicy wypadku wymienią się potrzebnymi informacjami i przygotują wspólne oświadczenie.

Za wschodnią granicą policję trzeba będzie wezwać do każdego wypadku

Zachowanie kierowców po zabezpieczeniu miejsca wypadku jest bardzo ważne. Takie osoby zwykle nie muszą wzywać policji, jeżeli wystąpiła tylko niewielka szkoda majątkowa (np. wgnieciony błotnik). Interwencja stróżów prawa jest nieodzowna, gdy auto zostało poważnie zniszczone albo miały miejsce szkody osobowe (tzn. uszkodzenia ciała). Wspomniana zasada obowiązuje w większości krajów, do których wybierają się polscy kierowcy. Inaczej trzeba postąpić w Rosji, Rumunii oraz na Białousi i Ukrainie. W wymienionych krajach, policja powinna zostać wezwana po każdym wypadku. O tej regule przypomina między innymi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Zobacz też: Ubezpieczenie podróży w kraju

Reklama

ZWRÓĆ UWAGĘ: Jeżeli skutkiem wypadku są tylko niewielkie szkody majątkowe, to interwencja policji zwykle nie będzie potrzebna. Inne zasady obowiązują na terenie Rosji, Białorusi, Rumunii i Ukrainy. W wymienionych krajach, trzeba wzywać policję nawet po niewielkiej kolizji.  

Interwencja policji jest konieczna również wtedy, gdy strony wypadku mimo niewielkich szkód majątkowych, nie mogą dojść do zgody i ustalić odpowiedzialności za kolizję. W takiej sytuacji, dowodem podczas likwidacji zniszczeń będzie dokument przygotowany przez policję, a nie wspólne oświadczenie uczestników wypadku. Wzór wspomnianego oświadczenia w języku polskim i angielskim, można bezpłatnie pobrać ze strony PBUK. Jeżeli sprawca wypadku nie chce wypełnić oświadczenia, to trzeba od niego przynajmniej uzyskać informacje o numerze polisy i nazwie ubezpieczyciela oraz zapisać numer rejestracyjny. Warto również udokumentować zniszczenia samochodów (np. przy pomocy aparatu w smartfonie).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Bezpośrednio po wypadku, trzeba uzyskać od zagranicznego sprawcy informację o numerze jego polisy i nazwie ubezpieczyciela. Dzięki temu, można później uniknąć problemów z identyfikacją firmy zobowiązanej do wypłaty odszkodowania. 


Szkody z krajów nienależących do strefy EOG trzeba zgłosić na miejscu …

Dalszy przebieg procedury związanej ze szkodą wyrządzoną polskiemu kierowcy, będzie zależał do tego, jaki jest kraj wypadku oraz rejestracji pojazdu należącego do sprawcy kolizji. Szkód wyrządzonych przez kierowców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, nie można zgłaszać po powrocie do Polski. W takim przypadku, konieczne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia w firmie ubezpieczającej sprawcę wypadku. Jeżeli kolizję spowodował kierowca z jeszcze innego państwa (poza EOG i Szwajcarią), to o szkodzie trzeba poinformować biuro narodowe kraju, w którym miał miejsce wypadek (przykład: o wypadku na terenie Białorusi wyrządzonym przez Rosjanina, trzeba informować białoruskie biuro narodowe z systemu Zielonej Karty).

Zobacz też: Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek?

Reklama

Jeżeli zagraniczną szkodę wyrządził kierowca z Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, to zgłoszenie o wypadku można przesłać bezpośrednio do jego ubezpieczyciela albo do przedstawiciela tej firmy w Polsce (tzw. reprezentanta do spraw roszczeń). Niezależnie od kraju zdarzenia, swoją szkodę można zlikwidować również przy pomocy posiadanego ubezpieczenia Autocasco. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wówczas kierowca poniesie dodatkowe szkody związane ze wzrostem kosztu Autocasco.    

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zgłoszenie szkody po powrocie do kraju jest możliwe tylko wtedy, gdy sprawca wypadku miał samochód zarejestrowany na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. W pozostałych przypadkach, zgłoszenie przyjmie ubezpieczyciel sprawcy lub biuro narodowe Zielonej Karty, które działa na terenie kraju kolizji.

Podobna procedura likwidacyjna jest stosowana, jeżeli to polski kierowca spowodował szkodę poza granicami kraju. W takiej sytuacji, krajowy ubezpieczyciel pośrednio lub bezpośrednio otrzyma informacje o zaistniałym wypadku. Polski kierowca również powinien przedstawić ubezpieczycielowi swoją wersję zdarzenia. Taka relacja od klienta krajowej firmy ubezpieczeniowej jest szczególnie potrzebna, jeżeli strony nie mogły jednomyślnie ustalić okoliczności wypadku. 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polski kierowca, który spowodował wypadek za granicą, powinien poinformować o tym ubezpieczyciela i przedstawić okoliczności zdarzenia. Dzięki takiemu postępowaniu, można zapobiec nieuzasadnionym roszczeniom drugiej strony. 

Źródło: Porównywarka OC Ubea.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...